Chcecie stworzyć własną infografikę, a nie jesteście grafikami? Nie ma żadnych przeszkód. Przedstawiamy Wam cztery darmowe programy do robienia infografik.
Zamysłem, który przyświecał tworzeniu Databloga, było propagowanie dziennikarstwa danych i łatwo przyswajalnych informacji w ciekawych formach. Jedną z nich jest bez wątpienia infografika (jeśli wiecie, czym jest infografika, pomińcie następny akapit).
Czym właściwie jest infografika? Nie jest to takie proste. Bardzo ogólnie jest to po prostu informacja przedstawiona w formie graficznej. Potocznie infografiką nazywa się plakat/kolaż, wykorzystujący wykresy, diagramy, etc. W Słowniku Języka Polskiego “infografika to kategoria sztuki ilustracyjnej wykorzystująca diagramy, mapki, wykresy itp. w celu uwidocznienia skali i struktury określonych zjawisk”. Zapewne nie do końca zgodziłby się z tym Lech Mazurczyk, uznający infografikę za odrębny gatunek dziennikarstwa. W “Biblii dziennikarstwa”, w rozdziale poświęconym infografice, stwierdza on, że już sama tabela lub wykres mogą być infografiką. –Dwa ustawione obok siebie zdjęcia zrobione z tej samej odległości i perspektywy, na których widać stosunek wielkości jednego obiektu do drugiego – to też już infografika – stwierdza (Mazurczyk, “Biblia dziennikarstwa”; 365, Kraków 2010).
Jak wizualizować dane, tworzyć własne mapy, etc.? Jakich darmowych programów używać? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się stąd: Darmowe kursy Databloga.
Jak samemu stworzyć infografikę, nie będąc grafikiem komputerowym? Z jakich programów korzystać, aby nie wydać choćby złotówki? Wystarczy przeczytać ten poradnik. Oto darmowe programy do tworzenia infografik:
1) Piktochart (Nasza ocena: 5/5)
To nie przypadek, że zaczynamy od opisu właśnie tej aplikacji. Sami często z niej korzystamy. Spośród wszystkich znanych nam, nieskomplikowanych i darmowych programów do robienia infografik, ten daje najwięcej możliwości. Tworzenie infografik przy wykorzystaniu Piktocharta jest łatwe i przyjemne. Rejestracja na stronie jest darmowa. Istnieje możliwość wykupienia konta premium, rozszerzającego wachlarz możliwości, ale i bez niego można tworzyć profesjonalnie wyglądające infografiki. I to za darmo.
Piktochart nie wymaga instalacji na komputerze. To narzędzie dostępne online. Darmowe konto umożliwia korzystanie z kilku gotowych szablonów, które w łatwy sposób można modyfikować, dostosowując je do własnych potrzeb.
Infografiki stworzone przy wykorzystaniu Piktocharta można skopiować na własną stronę/bloga () lub wyeksportować do formatów PNG i JPG (w tym przypadku w bezpłatnej wersji w stopce infografiki pojawi się znak wodny Piktocharta).
Największe plusy:
– Kilka ciekawych szablonów do wyboru,
– intuicyjna i przyjemna obsługa,
– możliwość tworzenia interaktywnych wykresów/diagramów,
– możliwość eksportu gotowych infografik do formatów PNG i JPG.
Największe minusy:
– Dla początkującego użytkownika jest to program kompletny, dlatego minusów nie będziemy szukać na siłę.
Reszta programów znajduje się na kolejnych stronach.
Lubię to.
Właśnie tego szukałem. Dzięki.
Bardzo fajny program, dziękuję za polecenie, będę korzystać :)!
A ktory dokladnie?:)
Piktochart!
Dobry wybor. 🙂 Milej zabawy przy tworzeniu infografik.:)
Świetnie, czegoś takiego potrzebowałem. Dzięki za wpis. Zabieram się do pracy – Piktochart na pierwszy ogień.
Miło mi to słyszeć.:) Wybór Pikto jest dobrą decyzją. Do robienia ładnych wykresów “na szybko” polecam Infogr.ama, ale jeśli chcesz zrobić coś bardziej skomplikowanego i spersonalizowanego, Piktochart będzie najlepszy.