KURS DATABLOGA: Jak zrobić infografikę? Darmowe programy do tworzenia infografik

Chcecie stworzyć własną infografikę, a nie jesteście grafikami? Nie ma żadnych przeszkód. Przedstawiamy Wam cztery darmowe programy do robienia infografik.

Ciekawe infografiki: Hipsterzy na świecie
Najciekawsze infografiki z całego świata

Zamysłem, który przyświecał tworzeniu Databloga, było propagowanie dziennikarstwa danych i łatwo przyswajalnych informacji w ciekawych formach. Jedną z nich jest bez wątpienia infografika (jeśli wiecie, czym jest infografika, pomińcie następny akapit).

Czym właściwie jest infografika? Nie jest to takie proste. Bardzo ogólnie jest to po prostu informacja przedstawiona w formie graficznej. Potocznie infografiką nazywa się plakat/kolaż, wykorzystujący wykresy, diagramy, etc. W Słowniku Języka Polskiego “infografika to kategoria sztuki ilustracyjnej wykorzystująca diagramy, mapki, wykresy itp. w celu uwidocznienia skali i struktury określonych zjawisk”. Zapewne nie do końca zgodziłby się z tym Lech Mazurczyk, uznający infografikę za odrębny gatunek dziennikarstwa. W “Biblii dziennikarstwa”, w rozdziale poświęconym infografice, stwierdza on, że już sama tabela lub wykres mogą być infografiką. –Dwa ustawione obok siebie zdjęcia zrobione z tej samej odległości i perspektywy, na których widać stosunek wielkości jednego obiektu do drugiego – to też już infografika – stwierdza (Mazurczyk, “Biblia dziennikarstwa”; 365, Kraków 2010).

Jak wizualizować dane, tworzyć własne mapy, etc.? Jakich darmowych programów używać? Tego i wielu innych rzeczy dowiecie się stąd: Darmowe kursy Databloga.

Jak samemu stworzyć infografikę, nie będąc grafikiem komputerowym? Z jakich programów korzystać, aby nie wydać choćby złotówki? Wystarczy przeczytać ten poradnik. Oto darmowe programy do tworzenia infografik:

1) Piktochart (Nasza ocena: 5/5)

Darmowe programy do robienia infografik - Piktochart
Darmowe programy do robienia infografik – Piktochart

To nie przypadek, że zaczynamy od opisu właśnie tej aplikacji. Sami często z niej korzystamy. Spośród wszystkich znanych nam, nieskomplikowanych i darmowych programów do robienia infografik, ten daje najwięcej możliwości. Tworzenie infografik przy wykorzystaniu Piktocharta jest łatwe i przyjemne. Rejestracja na stronie jest darmowa. Istnieje możliwość wykupienia konta premium, rozszerzającego wachlarz możliwości, ale i bez niego można tworzyć profesjonalnie wyglądające infografiki. I to za darmo.
Piktochart nie wymaga instalacji na komputerze. To narzędzie dostępne online. Darmowe konto umożliwia korzystanie z kilku gotowych szablonów, które w łatwy sposób można modyfikować, dostosowując je do własnych potrzeb.
Infografiki stworzone przy wykorzystaniu Piktocharta można skopiować na własną stronę/bloga () lub wyeksportować do formatów PNG i JPG (w tym przypadku w bezpłatnej wersji w stopce infografiki pojawi się znak wodny Piktocharta).

Największe plusy:

– Kilka ciekawych szablonów do wyboru,
– intuicyjna i przyjemna obsługa,
– możliwość tworzenia interaktywnych wykresów/diagramów,
– możliwość eksportu gotowych infografik do formatów PNG i JPG.

Największe minusy:

– Dla początkującego użytkownika jest to program kompletny, dlatego minusów nie będziemy szukać na siłę.

Reszta programów znajduje się na kolejnych stronach.

11 komentarzy

    • Miło mi to słyszeć.:) Wybór Pikto jest dobrą decyzją. Do robienia ładnych wykresów “na szybko” polecam Infogr.ama, ale jeśli chcesz zrobić coś bardziej skomplikowanego i spersonalizowanego, Piktochart będzie najlepszy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *