Praca ważniejsza od religii

Jakie aspekty życia są dla Polaków najważniejsze?

Obok potrzeb fizjologicznych takich jak sen, jedzenie czy higiena osobista, najwięcej czasu w ciągu doby poświęcamy na obowiązki, a z nich najważniejszym jest praca. Czynności związane z obowiązkami pochłaniają prawie jedną trzecią doby statystycznego Polaka. Co czwarty z nas deklaruje, że ma za mało czasu na życie towarzyskie, a co trzeci – na opiekę nad dziećmi. Wspomniane życie towarzyskie to najpopularniejsza rzecz wśród tych, na które chcielibyśmy mieć więcej czasu.

Dane GUS z powyższego wykresu nie pokrywają się z tym, co dla Polaków ważne. Na pracę, będąca trzecim (według deklaracji) najważniejszym aspektem naszego życia, tylko 5 proc. z nas chciałoby poświęcać więcej czasu. I raczej nie ma w tym nic nadzwyczajnego. Czynności przynoszące dochody są najczęściej – jak widać – czymś, co wykonujemy z przymusu. Hasło praca można rozumieć jako stałe źródło dochodu – Polacy nie są wcale pracoholikami, stawiającymi pracę prawie na równi ze znajomymi czy rodziną. A zatem co jest najważniejsze w naszym życiu?

Najważniejsza w życiu zdecydowanej większości Polaków jest rodzina. Za bardzo ważną uznaje ją 9 na 10 z nas. Tyle samo uważa znajomych za bardzo ważnych lub raczej ważnych. Jednak znajomi są bardzo ważni tylko dla co czwartego z nas. Na trzecim miejscu jest praca, która wyprzedza religię i stawianą na ostatnim miejscu politykę, którą 7 na 10 Polaków uznaje za mało ważną lub zupełnie nieważną w ich życiu. Porównując ten wynik z frekwencją w ostatnich wyborach, oscylującą w granicach 50 proc., możemy być zadowoleni, że aż tak wielu Polaków wybrało się w ubiegłą niedzielę do lokali wyborczych.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródła danych: GUS, World Values Survey

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *