Gdzie wypatrywać końca pandemii?

Niemal wszyscy na Świecie wyczekują dziś końca pandemii. Skąd będziemy wiedzieć kiedy sytuacja zaczyna się normalizować? Dzięki danym. Tych przybywa z każdą godziną, a liczba zarażonych jest ogromna. Tu z pomocą przychodzą serwisu wizualizujące skoki i spadki liczby zachorowań, zgonów oraz przypadków wyzdrowienia. Przygotowaliśmy dla Was mały przegląd przydatnych narzędzi, które pomogą wam na bieżąco śledzić sytuację.

1. TrackCorona
www.trackcorona.live/map

1.TrackCorona

TrackCorona, to strona opracowana przez dwóch studentów University of Virginia, Jamesa Yun i Soukaryę Ghosha oraz przyjaciół z Virginia Tech i Uniwersytetu Stanforda. Witryna została uruchomiona na początku lutego z niewielką liczbą kliknięć przez osoby, które już wiedziały o witrynie. Obecnie ponad 300 000 osób w 193 krajach odwiedziło tę stronę około 1,4 miliona razy. TrackCorona zapewnia aktualne informacje o rozprzestrzenianiu się wirusa, w tym wskaźniki infekcji i śmiertelności, wskaźniki odzyskiwania i lokalizacje według kraju, wraz z linkami do najnowszych wiadomości i dokładnych informacji. Zespół studencki korzysta z danych Światowej Organizacji Zdrowia, amerykańskiego Centrum Kontroli Chorób i innych źródeł informacji o chorobach zakaźnych. Dane są przedstawione wizualnie za pomocą mapy zbliżonej do czasu rzeczywistego, która pokazuje wzrost pandemii.

W ramach witryny funkcjonuje jeszcze jedno bardzo interesujące narzędzie, dzięki któremu możemy dowiedzieć się, jak dużą rolę odgrywają kwarantanna i izolacja w „spłaszczaniu krzywej” wybuchu pandemii COVID-19. W ramach narzędzia możemy przeprowadzić symulację rozwoju pandemii przy różnym stopniu izolacji.
www.trackcorona.live/isolation

2. Reuters Graphics
graphics.reuters.com

2.Reuters

Marki agencji Reuters nikomu nie trzeba przedstawiać. Reuters Graphic to solidnie przygotowane wizualizacje, również na temat pandemii COVID-19. W ramach witryny dostępne są dwa interesujące narzędzia:

 

3. Coronavirus disease (COVID-19) Situation Dashboard
experience.arcgis.com

3.Coronavirus disease
Serwis stworzony dzięki oprogramowaniu ArcGIS dostarczonemu przez ESRI prezentujący potwierdzone dane pochodzące z potwierdzonych danych WHO.

4. ESRI Polska COVID-19
bezpieczenstwo.maps.arcgis.com
4. Esri Polska
Jeśli jesteśmy już przy oprogramowaniu ESRI, nie sposób nie wspomnieć o polskim serwisie. Prezentowane są na nim dane pochodzące z Ministerstwa Zdrowia, ale chcemy zwrócić uwagę na jeden szczegół, który może się przydać szczególnie przy obserwacji rozwoju pandemii w Polsce. Chodzi o dzienny przyrost zachorowań. Ogólna liczba przypadków niewiele nam mówi o tym, czy zagrożenie mija. Dzienny przyrost pokazuje to doskonale. Dane te są dostępne po kliknięciu w panel “Przypadki dla Polski w czasie” (lewy dolny róg na ekranie komputera) następnie w strzałki pod panelem, aż zobaczymy okno: “Przyrost dzienny”.

5. WORLDOMETER – COVID-19 CORONAVIRUS PANDEMIC
www.worldometers.info/coronavirus/
5. Worldometers

Intuicyjne narzędzie na popularnej platformie, które pozwala szybko porównać spadki i wzrosty nowych zachorowań oraz szereg wykresów.

6. GOOGLE – Mapa koronawirusa (COVID-19)
www.google.com/covid19-map/
6. Google
Prosta mapa dostarczona przez Google, która wyświetla zbiorcze przypadki zachorowań dla danego kraju. Tylko dla kilku krajów przygotowano prezentację z rozbiciem na regiony kraju. Niestety, brak wśród nich Polski.

7. GOV.PL – dane na temat koronawirusa
www.gov.pl/web/koronawirus
gov
Rządowa strona prezentująca dane z Ministerstwa Zdrowia. Serwis bardzo prosty, ale w skali naszego kraju bardzo wiarygodny. Dane są aktualizowane kilka razy dziennie. Wyświetlane są przypadki zachorowań dla każdego z województw oraz odpowiednio liczba zgonów.

 

Pozostałe strony warte odwiedzenia:
www.againstcovid19.com/singapore/
gabgoh.github.io/COVID
healthweather.us
www.ft.com/coronavirus-latest
https://www.nytimes.com
www.bbc.com/news/world-51235105

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *