Wszystko, co chcecie wiedzieć o wynikach wyborów

Zebraliśmy wszystkie najciekawsze dane dotyczące wyborów w jednym miejscu. Z naszych interaktywnych map i infografik dowiecie się, kto głosował na poszczególnych kandydatów, gdzie najbardziej stopniało poparcie dla Bronisława Komorowskiego i który sztab lepiej radził sobie podczas kampanii wyborczej.

“Twój stary robił kampanię Komorowskiemu” – ten krążący po sieci żart dość bezpośrednio podsumowuje i wyniki wyborów prezydenckich, i przebieg kampanii wyborczej. Sztab Bronisława Komorowskiego dopiero po przegranej w pierwszej turze zaczął działać na pełnych obrotach. Jak pokazały niedzielne wyniki – za późno. Podczas gdy profil Andrzeja Dudy na Facebooku w bardzo szybkim tempie zwiększał swój zasięg, odchodzący prezydent przeżywał okres zbliżony stagnacji. Dopiero po ogłoszeniu wyników pierwszej tury wyborów, trend zaczął być wyraźnie rosnący. Ale tempo kandydata PiS i tak było poza zasięgiem. Facebookowe statystyki mówią nieco o skutecznym pozyskiwaniu młodego elektoratu – w przedziale wiekowym 18-29 lat Andrzej Duda uzyskał największą przewagę nad Bronisławem Komorowskim. Cieszył się też większym zainteresowaniem na Wikipedii. Odchodzącemu prezydentowi nie pomogła znacznie większa liczba wystąpień w TVP.

[big]kampania wyborcza w mediach[/big] Szczegółowe dane dotyczące wystąpień w TVP wraz z dokładnym opisem metodologii znajdziecie w tym materiale: Który kandydat na prezydenta najczęściej występował w TVP?

Wynik wyborów

Walka między Andrzejem Dudą a Bronisławem Komorowskim toczyła się głównie o głosy oddane na Pawła Kukiza. Było o co się bić – w pierwszej turze wyborów na byłego wokalistę zespołu Piersi oddano co piąty głos. Według danych Ipsos (late poll dla TVP, TVN24 i Polsat News), większą część wspomnianego elektoratu przyciągnął kandydat PiS (58,5 proc.).

Na Andrzeja Dudę częściej oddawali głos Polacy ze wschodnich województw. W wyborach z 2010 r., gdy konkurentami w drugiej turze byli Jarosław Kaczyński i Bronisław Komorowski, kandydat PiS zdobył 46,99 proc. głosów. Obecny prezydent elekt przyciągnął do siebie elektorat pozostający w ówczesnym czasie nieosiągalny dla partii Jarosława Kaczyńskiego. Widać to na naszych mapach.

Co naturalne, efektem pozyskania nowego elektoratu przez Andrzeja Dudę była kurcząca się liczba głosujących na Bronisława Komorowskiego. Województwa centralne, silnie wspierające odchodzącego prezydenta w 2010 r., w tegorocznych wyborach już nie tak wyraźnie zaznaczały swe poparcie dla kandydata sprzymierzonego z rządem PO. Poniższa mapa pokazuje, jak stopniało poparcie dla Bronisława Komorowskiego.

Kto w tegorocznych wyborach głosował na Andrzeja Dudę, a kto na Bronisława Komorowskiego? Na poniższej infografice podzieliliśmy wyborców ze względu na miejsce zamieszkania, płeć, wykształcenie i wiek.

wybory prezydenckie 2015 - infografika

O przegranej Bronisława Komorowskiego mówi się głównie w kontekście przespanej kampanii wyborczej. Warto jednak podkreślić, że głosy nie są oddawane wyłącznie na kandydatów “wyrzeźbionych” przez sztaby – liczy się wiele czynników, w tym obecna sytuacja polityczna. Odwołujące się do nastrojów społecznych hasła w stylu “głosuj na zmianę”, wykorzystywane przez sztab Andrzeja Dudy, odzwierciedlały to, czego pragnie wielu wyborców. Najlepiej pokazał to 20-procentowy wynik Pawła Kukiza w pierwszej turze. Tymczasem rząd Platformy kończy drugą kadencję, a Bronisław Komorowski ubiegał się o reelekcję. Zmęczenie materiałem? Zapewne. Zapowiedź ciekawych wyborów parlamentarnych? Na pewno.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *