Który kandydat na prezydenta najczęściej występował w TVP?

Gdyby liczba wystąpień w TVP decydowała o preferencjach politycznych Polaków, wyniki wczorajszych wyborów wyglądałyby zupełnie inaczej.

Za nami kolejna, nieciekawa kampania wyborcza, o której przedłużeniu zdecydowały kompletnie niespodziewane wyniki wyborów. Przez następne dwa tygodnie w świecie polityki może wydarzyć się naprawdę wiele, bo walka o głosy zdobyte przez Pawła Kukiza będzie zacięta. Czarny koń tych wyborów, jak już wcześniej nazywano byłego lidera zespołu Piersi, okazał się prawdziwą bombą. Eksperci i sami politycy, biorący udział we wczorajszych wieczorach wyborczych, nazwali wynik Kukiza czerwoną kartką dla wszystkich polityków, nie tylko wielkiego przegranego pierwszej tury – Bronisława Komorowskiego.

W najnowszym sondażu IPSOS late poll (dla TVP, TVN 24 i Polsat News)  procentowy rozkład głosów wygląda następująco (jeśli nie widzisz poniższego wykresu, kliknij w ten link):

Wyniki wyborów a wystąpienia w telewizji publicznej

Na tydzień przed pierwszą turą wyborów rzecznik PiS Marcin Mastalerek w rozmowie poprzedzającej program “Dziś wieczorem” wyszedł ze studia TVP, na zakończenie dodając: –My w takiej farsie nie będziemy brali udziału. Dlatego chciałbym tylko podziękować. Nazwijcie TVP Info “Komorowski Info”. Przekaz był jasny: TVP nie dzieli proporcjonalnie czasu antenowego pomiędzy wszystkich kandydatów – Bronisław Komorowski pojawia się w telewizji publicznej zdecydowanie najczęściej. Postanowiliśmy to sprawdzić. Oto efekt (jeśli nie widzisz poniższej infografiki, kliknij w ten link):


Bronisław Komorowski miał nad swoimi konkurentami przewagę – jest urzędującym prezydentem wspieranym przez partię tworzącą rząd. Przewaga o tyle cenna, że w mediach pojawia się nie tylko przy okazji realizowania kampanii wyborczej, ale również w związku z ważnymi uroczystościami państwowymi, etc. To samo tyczy się rządu. Zliczając wystąpienia Bronisława Komorowskiego i jego sprzymierzeńców, mieliśmy to na uwadze (żółte pola wykresów).

Odpowiadamy: Co rośnie szybciej – ceny czy pensje?

Jak widać na powyższych wykresach, wzięcie pod uwagę wystąpień samych partii wspierających i Komitetów Wyborczych stawiałoby Bronisława Komorowskiego na pierwszym miejscu ze znaczną przewagą nad drugim Andrzejem Dudą. Kancelaria Prezydenta i uprawnienia konstytucyjne to “ekstra dodatek”.

Należy pamiętać, że liczba wystąpień to jedno. Liczą się również ich czas i pora emisji. Wszystkiego z informacji TVP się nie dowiemy, ale czas wystąpień został policzony. Biorąc pod uwagę dane z marca dotyczące samych Komitetów Wyborczych, na pierwszym miejscu również znajduje się Bronisław Komorowski. W najistotniejszym z punktu widzenia kampanii kanale TVP Info (liczne programy publicystyczne, czas poświęcony polityce, etc.) Komitety Wyborcze wszystkich kandydatów występowały przez 7 godz. 54 min. 46 sek., z czego 3 godz. 15 min. i 57 sek. przypadło Bronisławowi Komorowskiemu, a 22 min. 20 sek. Andrzejowi Dudzie. Od kandydata PiS więcej czasu antenowego poświęcono Komitetom Adama Jarubasa (1:30:33), Janusza Palikota (1:17:49) oraz Magdaleny Ogórek (0:59:44). Jeszcze większa różnica nastąpiła w kwietniu, kiedy to KW Bronisława Komorowskiego zagarnął 5 godz. 47 min. czasu antenowego, podczas gdy KW Andrzeja Dudy – okrągłą godzinę. Różnice w TVP 1 i TVP 2 są znacznie mniejsze, bo i czas antenowy poświęcony Komitetom Wyborczym jest nieporównywalnie mniejszy (nieco ponad 40 minut miesięcznie dla wszystkich KW).

Źródło: KtoRzadzi.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *