Sosnowiec słucha Gangu Albanii, Warszawa woli Hemingwaya

Czego słuchają polscy użytkownicy Spotify? Jak bardzo różnią się gusta muzyczne mieszkańców największych polskich miast? Zobaczcie sami.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Spotify to dziś 75 mln użytkowników wersji darmowej i 20 mln subskrybentów premium. Polscy użytkownicy aplikacji nie są oczywiście reprezentatywną próbą całego społeczeństwa, ale ich upodobania mogą mówić co nieco na temat gustów muzycznych Polaków. Zresztą Spotify podzieliło się danymi dotyczącymi nie tylko Polski, ale również innych krajów, w których można pobierać aplikację. Poniższa mapa przedstawia najpopularniejsze utwory z pierwszego tygodnia czerwca.

[big]spotify map[/big]

Kliknijcie w powyższy obrazek, by przejść do interaktywnej wersji mapy.

W ogólnokrajowych zestawieniach świat wydaje się być muzycznie monotonny. Znacznie ciekawiej prezentują się dane lokalne – z podziałem na miasta. Dzięki udostępnionym przez Spotify bazom możemy porównać gusta muzyczne mieszkańców jedenastu polskich miast: Gdańska, Szczecina, Bydgoszczy, Poznania, Warszawy, Łodzi, Lublina, Wrocławia, Sosnowca, Katowic i Krakowa.

Jak korzystać z mapy? Po kliknięciu w dane miasto wyświetli się link przenoszący na stronę z najpopularniejszymi okładkami albumów. Dla zalogowanych użytkowników Spotify przygotowało listy “Sound of…” – stu najpopularniejszych utworów w danym mieście.

Obecnie najczęściej słuchaną czwórką w polskim Spotify są: Natalia Nykiel, Lao Che, Sarsa i Taco Hemingway.

Najlepsze wizualizacje z całego świata znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *