Jak zrobić interaktywną mapę? Programy do tworzenia map
Dobór odpowiedniego programu to pierwszy krok do stworzenia dobrej interaktywnej mapy. Przedstawiamy Wam 9 z nich i dzielimy się z Wami plikami KML, zawierającymi granice wszystkich państw świata.
Z mapą jak z infografiką – nie trzeba być programistą czy grafikiem, żeby samemu ją przygotować. Oczywiście jedne z przedstawionych poniżej programów są bardziej, a drugie mniej skomplikowane, ale nawet te najprostsze wystarczą, by przygotować przyzwoite mapy. Poniżej znajdziecie programy do tworzenia map oraz biblioteki z ich szablonami.
Własna mapa krok po kroku – na przykładzie Google Fusion Tables wyjaśniamy, jak stworzyć interaktywną mapę.
Sami korzystamy z czterech darmowych programów: ChartsBin, CartoDB, Google Fusion Tables i ukochanym przez wielu TableauPublic, dzięki któremu stworzycie nie tylko mapy, ale i wykresy, tabele, etc. Resztę polecają specjaliści z datavisualization.ch, więc możecie być pewni, że macie do czynienia z profesjonalnie przeprowadzoną selekcją.
Oto lista programów i bibliotek, dzięki którym stworzycie interaktywne mapy, które później umieścicie na swoich blogach/stronach lub ściągniecie na dyski komputerów. Każdy obrazek zawiera link do strony, na której możecie zacząć tworzyć własne mapy, lub z której możecie pobrać biblioteki.
WAŻNE: Niektóre z poniższych programów wymagają plików z liniami granic. Udostępniamy je i opisujemy, jak z nich korzystać, tutaj: Borderlines – pliki z liniami granic: Polska, Europa i świat.
ChartsBin (sprawdzone i polecane przez Datablog.pl)

ChartsBin: Banalny w obsłudze – ale i wyraźnie ograniczony – program do tworzenia interaktywnych map.
Tableau Public (sprawdzone i polecane przez Datablog.pl)

Tableau Public: Program wymaga instalacji na komputerze. Umożliwia tworzenie wykresów, tabel, interaktywnych map, etc.
Polymaps
MapBox

MapBox: To nie tylko narzędzie do tworzenia map, ale również baza z otwartymi danymi i portal, na którymi podzielicie się swoimi pracami.
Leaflet
Kartograph

Kartograph: To obecnie dwie biblioteki: Kartograph.py, czyli biblioteka Pythona (mapy SVG) oraz Kartograph.js, czyli biblioteka Javy.
Google Fusion Tables (sprawdzone i polecane przez Datablog.pl)

Google Fusion Tables: To rozbudowane narzędzie Google’a pozwala na wizualizację danych m.in. w postaci map.
GeoCommons

GeoCommons: Narzędzie umożliwia dostęp do danych, ich wizualizację w formie map oraz podzielenie się efektem pracy na stronie serwisu.
CartoDB (sprawdzone i polecane przez Datablog.pl)

CartoDB: Serwis internetowy do tworzenia map oraz analizy danych, umożliwiający również budowanie aplikacji na nich bazujących.
Są jakieś programy do tworzenia map, które dodalibyście do tej listy? Napiszcie o tym w komentarzach. I nie zapomnijcie podzielić się wpisem na Facebooku, Google+, Twitterze lub LinkedIn.