Jak zrobić interaktywną mapę? Programy do tworzenia map

Dobór odpowiedniego programu to pierwszy krok do stworzenia dobrej interaktywnej mapy. Przedstawiamy Wam 9 z nich i dzielimy się z Wami plikami KML, zawierającymi granice wszystkich państw świata.

Z mapą jak z infografiką – nie trzeba być programistą czy grafikiem, żeby samemu ją przygotować. Oczywiście jedne z przedstawionych poniżej programów są bardziej, a drugie mniej skomplikowane, ale nawet te najprostsze wystarczą, by przygotować przyzwoite mapy. Poniżej znajdziecie programy do tworzenia map oraz biblioteki z ich szablonami.

Własna mapa krok po kroku – na przykładzie Google Fusion Tables wyjaśniamy, jak stworzyć interaktywną mapę.

Sami korzystamy z czterech darmowych programów: ChartsBin, CartoDB, Google Fusion Tables i ukochanym przez wielu TableauPublic, dzięki któremu stworzycie nie tylko mapy, ale i wykresy, tabele, etc. Resztę polecają specjaliści z datavisualization.ch, więc możecie być pewni, że macie do czynienia z profesjonalnie przeprowadzoną selekcją.

Oto lista programów i bibliotek, dzięki którym stworzycie interaktywne mapy, które później umieścicie na swoich blogach/stronach lub ściągniecie na dyski komputerów. Każdy obrazek zawiera link do strony, na której możecie zacząć tworzyć własne mapy, lub z której możecie pobrać biblioteki.

WAŻNE: Niektóre z poniższych programów wymagają plików z liniami granic. Udostępniamy je i opisujemy, jak z nich korzystać, tutaj: Borderlines – pliki z liniami granic: Polska, Europa i świat.

ChartsBin (sprawdzone i polecane przez Datablog.pl)

Darmowe programy do robienia map: ChartsBin
ChartsBin: Banalny w obsłudze – ale i wyraźnie ograniczony – program do tworzenia interaktywnych map.

Tableau Public (sprawdzone i polecane przez Datablog.pl)

Darmowe programy do robienia map: Tableau Public
Tableau Public: Program wymaga instalacji na komputerze. Umożliwia tworzenie wykresów, tabel, interaktywnych map, etc.

Polymaps

Darmowe programy do robienia map: Polymaps
Polymaps: Biblioteka JavaScript z mapami zwykłymi i wektorowymi.

MapBox

Darmowe programy do robienia map: MapBox
MapBox: To nie tylko narzędzie do tworzenia map, ale również baza z otwartymi danymi i portal, na którymi podzielicie się swoimi pracami.

Leaflet

Darmowe programy do robienia map: Leaflet
Leaflet: Lekka biblioteka JavaScript do tworzenia map kompatybilnych z mobilnymi przeglądarkami.

Kartograph

Darmowe programy do robienia map: Kartograph
Kartograph: To obecnie dwie biblioteki: Kartograph.py, czyli biblioteka Pythona (mapy SVG) oraz Kartograph.js, czyli biblioteka Javy.

Google Fusion Tables (sprawdzone i polecane przez Datablog.pl)

Darmowe programy do robienia map: Google Fusion Tables
Google Fusion Tables: To rozbudowane narzędzie Google’a pozwala na wizualizację danych m.in. w postaci map.

GeoCommons

Darmowe programy do robienia map: GeoCommons
GeoCommons: Narzędzie umożliwia dostęp do danych, ich wizualizację w formie map oraz podzielenie się efektem pracy na stronie serwisu.

CartoDB (sprawdzone i polecane przez Datablog.pl)

Darmowe programy do robienia map: Cartodb
CartoDB: Serwis internetowy do tworzenia map oraz analizy danych, umożliwiający również budowanie aplikacji na nich bazujących.

Są jakieś programy do tworzenia map, które dodalibyście do tej listy? Napiszcie o tym w komentarzach. I nie zapomnijcie podzielić się wpisem na Facebooku, Google+, Twitterze lub LinkedIn.

5 komentarzy

 1. A gdybym chciał mieć mapę u siebie na dysku, jakiś program do pobrania i zrobienia sobie szczegółowej mapy Polski do której będzie można przypinać różne rzeczy?

  • Na dysk pobierzesz Tableau, na ktorym zrobisz m.in. mapy. Nie wiem jednak, jak z dostepnoscia mapy Polski w przypadku tego programu.
   Punkty na mapie latwo i szybko zaznaczysz na mapach Google’a, ale programu nie pobierzesz na dysk.

  • Polecam Tobie również przetestowanie narzędzia udostępnianego przez MapBox o nazwie TileMill. Program pobierzesz za darmo stąd: https://www.mapbox.com/tilemill/.
   Możesz też bardzo łatwy sposób utworzyć mapę przy użyciu wspomnianych w moim poprzednim komentarzu map Google’a: https://www.google.com/maps/@37.0625,-95.677068,4z

   Zaloguj się w klasycznych Mapach Google.
   Kliknij Moje miejsca na lewym górnym panelu.
   Kliknij Utwórz mapę.
   W Mapach Google na nowej karcie otwarty zostanie Maps Engine Lite.
   Utwórz własną mapę, dodając miejsca, linie i kształty. Więcej informacji o tworzeniu mapy.

 2. Pochwalę się też swoim kreatorem do tworzenia map: http://www.mapcreator.pl Oparty na google maps, nieco więcej możliwości niż Google Maps Engine, mi.in funkcjonalne menu mapy, możliwość stosowania własnych ikonek, klastrowanie markerów itp.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *