KURS DATABLOGA: 5 programów do wizualizacji danych, które warto znać

Jak stworzyć interaktywny diagram, wykres słupkowy czy heatmapę? Przedstawiamy Wam listę łatwych w obsłudze i – w większości – darmowych programów do wizualizacji danych.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Reguły powstawania infografik w najróżniejszych formach (wykresów, map, diagramów, etc.) staramy się powtarzać przy okazji wszystkich odsłon “Kursu Databloga”. Bez znajomości tych zasad nie powinno się wizualizować danych. Jeśli jeszcze ich nie znacie, odsyłamy Was do materiału: Jak zrobić infografikę? Od planu po realizację. To cenny wstęp. Podstawy podstaw, bez których ani rusz.

Jak zrobić interaktywny diagram czy wykres? Wiele z prezentowanych we wcześniejszych Kursach DataBloga programów do tworzenia map czy “plakatowych infografik” posiada również funkcję tworzenia np. wykresów, ale są to ich funkcje poboczne. W tym poradniku prezentujemy Wam listę darmowych programów, które skupiają się w szczególności na tych ostatnich formach wizualizacji danych.

Poradnik, który teraz czytacie, wymienia tylko niewielką część darmowych programów do wizualizacji danych. Selekcja nie była jednak przypadkowa. Wybraliśmy te, które nie wymagają znajomości programowania. To aplikacje dla przeciętnych użytkowników.

1) Tableau Public (link)

Tableau Public

Tableau to darmowy program do wizualizacji danych wymagający pobrania na dysk komputera. Prezentowaliśmy go już w kursie Jak zrobić interaktywną mapę? Programy do tworzenia map, ale jego możliwości i popularność wymagają, byśmy umieścili go również tutaj. Jak działa Tableau? Po pobraniu aplikacji na dysk i rozpoczęciu pracy z programem, wyświetli się okno, w którym znajdziecie: wideo-kursy dla początkujących, aktualizowaną listę przykładowych wizualizacji, którą możecie się inspirować podczas tworzenia własnych prac, listę własnych, zapisanych wizualizacji oraz okienko, za pośrednictwem którego można rozpocząć zabawę z programem. Doradzamy skorzystać z wprowadzającego do pracy filmiku (w języku angielskim), który podpowie Wam chociażby to, jak formatować bazy danych, by aplikacja prawidłowo je zwizualizowała. Tableau obsługuje dane w formatach .txt oraz .xls.

Wszystkie Kursy Databloga dostępne są tutaj: Darmowe kursy wizualizacji danych.

Po ich wgraniu pojawi się okno, w którym będziecie mogli swobodnie personalizować swoją wizualizację – umieszczać odpowiednie wartości na osiach x oraz y, zmieniać formę wizualizacji (diagram słupkowy, diagram kołowy, różnego rodzaju wykresy, mapy, etc.), itd. Początkowo praca z Tableau może się wydawać skomplikowana, ale jeśli dokładnie wsłuchacie się w wideo-instrukcje, nie będziecie się mogli oderwać od komputera. Tym bardziej, że Tableau Public daje możliwość wizualizacji zarówno prostych, jak i bardzo rozległych baz danych, które można przemienić nawet w użyteczne mini-aplikacje.

2) Many Eyes (link)

Many Eyes

Jeśli pokochaliście Tableau, ale nie macie dostępu do swojego komputera, a musicie szybko wykonać niezbędną wizualizację, wówczas warto sięgnąć po dostępną online Many Eyes. Ta internetowa aplikacja nie wymaga żadnej instrukcji obsługi – po prostu wgrywacie dane na serwer (jest też możliwość skorzystania z baz dostępnych na stronie), wybieracie rodzaj wizualizacji (chmury tagów, wykresy kolumnowe i wiele innych), personalizujecie ją i publikujecie. Many Eyes to nieskomplikowane narzędzie do tworzenia prostych i czytelnych wizualizacji.

3) Datawrapper (link)

Datawrapper

Datawrapper działa na tej samej zasadzie co Many Eyes, czyli: wgrywamy dane, wybieramy formę wizualizacji, personalizujemy i publikujemy. Aplikacja daje możliwość tworzenia interaktywnych wykresów, etc., które później w prosty sposób umieścicie na swoim blogu czy innego rodzaju stronie internetowej (kod ). Minusem programu jest niewielki wybór form wizualizacji, choć pod względem czytelności wizualizacje Datawrappera nie mają sobie równych. Niestety kilka miesięcy temu autorzy aplikacji wprowadzili plany abonamentowe, które uniemożliwiają darmowe korzystanie z narzędzia.

4) Plot.ly (link)

Liczba przestępstw na tysiąc mieszkańców

Plot.ly to darmowa aplikacja dostępna online, która dostarcza wiele form wizualizacji danych – od prostych wykresów słupkowych po heatmapy. Możliwości personalizacji jest wiele, choć twórcy narzędzia zadbali o to, by nie przeładować go zbędnymi dodatkami. Dzięki temu udało się uzyskać swego rodzaju złoty środek pomiędzy prostotą a możliwościami edycji wykresów. Z Plot.ly można korzystać po uprzedniej rejestracji. Aplikacja wciąż jest rozwijana, dlatego zdarzają się błędy np. podczas eksportu gotowych wizualizacji. Z tego powodu zalecamy częste zapisywanie efektów swojej pracy.

5) Timeline.js (link)

Timeline.js

Timeline.js umożliwia to, czego nie umie żaden ze wspomnianych wcześniej programów do wizualizacji danych – tworzenie osi czasu. Minusem jest fakt, że to jedyne, co potrafi ta aplikacja. Program nie wymaga pobrania na dysk – działa online. Dane tworzące oś czasu wgrywane są na serwer za pośrednictwem Google Spreadsheet, dlatego wcześniej należy przygotować dokument przy użyciu tego narzędzia.

Jak już wspomnieliśmy, w internecie nie brakuje programów do wizualizacji danych. Poradnik, który teraz czytacie, wymienia tylko niewielką część z nich. Selekcja nie była jednak przypadkowa. Wybraliśmy te, które nie wymagają znajomości programowania. Jeśli są jakieś aplikacje, które dodalibyście do tej listy, nie zapomnijcie napisać o tym w komentarzu.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

2 komentarze

    • Zgadzam się. R to też popularny program do wizualizacji danych, ale – tak, jak wspomniałeś – dla przeciętnego użytkownika zbyt skomplikowany. Programiści powinni go jednak przetestować. 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *