Czy większe wydatki na zdrowie to dłuższe życie?

Polski system opieki zdrowotnej jest wydajny. Przy niedużych wydatkach w tym obszarze, żyjemy relatywnie długo. A jak radzą z tym sobie inni? Gorzej.

W 1995 r. wydatki na opiekę zdrowotną jednego Polaka były równe niespełna 200 dol. Szacunkowa długość życia wynosiła wówczas niecałe 72 lata. W 2012 r. liczby te wyglądały zgoła inaczej: 854 dol. i prawie 77 lat. I choć jakość opieki zdrowotnej jest tylko jedną z licznych składowych wpływających na długość życia, to można powiedzieć, że jej skuteczność w naszym kraju wzrosła – czterokrotnie większe wydatki nie poszły na marne. Nie ma wielu krajów, w których przy mniejszych lub takich samych wydatkach na opiekę zdrowotną udało się osiągnąć zbliżoną średnią przewidywanej długości życia.

To warto wiedzieć: Co Amerykanie pozostawili po sobie w Afganistanie?

Z polskiego punktu widzenia to wiadomość optymistyczna. Ale jeśli spojrzymy na problem globalnie, wnioski są bardziej pesymistyczne. Wychodząc z założenia, iż celem opieki medycznej jest de facto przedłużanie życia obywateli, dochodzimy do wniosku, że świat ma problem ze skutecznym wydawaniem pieniędzy w obszarze zdrowia.

[big]wydatki na opiekę zdrowotną a długość życia Dane: World Bank; Wizualizacja: Piotr Kozłowski, Datablog.pl[/big]

 

Najwięcej na opiekę zdrowotną (per capita) wydaje Norwegia – ponad 9 tys. dolarów w 2012 r. Przewidywana długość życia wyniosła tam wówczas 81,5 roku. Tymczasem wydający niecałą jedną trzecią tej sumy Hiszpanie i Singapurczycy żyją średnio o rok dłużej. Faktem jest, że najdłużej żyjącymi ludźmi są obywatele krajów, w których na opiekę medyczną wydaje się sumy znacznie przekraczające średnią, ale – jak widać na naszych wykresach – świat ma jeszcze sporo do zrobienia pod względem skuteczności inwestowania pieniędzy w obszarze zdrowia. Powyższe wykresy są też dowodem na to, co raczej oczywiste – najdroższe jest leczenie ludzi starszych, powyżej 75-roku życia.

Ciekawostki:
– Najdłużej żyją Japończycy. W 2012 r. średnia szacunkowa długość życia wynosiła w tym kraju ponad 83 lata (przy wydatkach na opiekę zdrowotną równych 4751 dol. per capita).
– Albańczycy urodzeni w 2012 r. będą żyli średnio ponad 77 lat. Przy wydatkach na opiekę zdrowotną wynoszących 227 dol., to wynik imponujący.
– 1138 dol. – tyle na opiekę zdrowotną wydają władze Gwinei Równikowej. Jednocześnie przewidywana długość życia jest tam jedną z najkrótszych na świecie – wynosi 52,5 roku.
– Najkrócej żyją mieszkańcy Sierra Leone. Przewidywana długość życia wynosi tam zaledwie 45 lat.
– W Erytrei na opiekę zdrowotną obywatela przypada rocznie niecałe 15 dol. To sześćset razy mniej niż w Norwegii.

Źródło danych: World Bank

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *