Czego potrzebujesz do tworzenia infografik? Cz. II – dane

W pierwszej części tego poradnika poznaliście programy i aplikacje, które pomagają w znalezieniu ciekawego tematu. Dzisiaj dowiecie się, z jakich stron korzystać, by pozyskać interesujące Was dane.

Zobaczcie pierwszą część tego poradnika i dowiedzcie się, z jakich stron i programów warto korzystać, by znaleźć ciekawy temat: Gdzie szukać tematu i jak przeprowadzać research?

Dane są po prostu wszędzie. To oczywiste, ale warto zdać sobie z tego sprawę. Przeglądacie Databloga na telefonie? Jakiej jest marki (dana jakościowa), ile kosztował (dana ilościowa)? A kanapa, na której siedzicie? Jaki ma kolor (dana jakościowa), jakie ma wymiary (dana ilościowa)? Wszystko to dane. Dosłownie wszystko. Łatwo pogubić się w ich gąszczu, ale bywa i tak, że z trudem przychodzi nam znalezienie tego, czego szukamy. Jeśli miewacie z tym problemy, to dobrze trafiliście. Przedstawiamy Wam osiem stron, z których pobierzecie mnóstwo danych. Każda z nich to gigantyczna baza na przeróżne tematy. Na pewno wybierzecie z nich coś, co posłuży do stworzenia ciekawej infografiki.

1) World Bank – tu warto zacząć poszukiwania interesujących Was danych. Tematyka jest przeróżna: od wskaźników ekonomicznych po społeczne. Dane można pobrać w kilku formatach (w tym do Excela!) oraz w prosty i szybki sposób zwizualizować je na stronie, by zobaczyć, co się za nimi kryje.

world bank

2) Google PublicData – tutaj znajdziecie dane z różnych źródeł (m.in. z World Banku). Tematyka jest również bardzo rozległa. Ogromną zaletą jest możliwość szybkiej wizualizacji wybranych danych na stronie i przeklejenie jej (kod ) na własny serwis czy bloga. Co ważne, poszczególne elementy wizualizacji będą opisane w języku polskim.

google public data

3) WHO DataBase – baza danych Światowej Organizacji Zdrowia zawiera informacje na temat głodu, chorób i wielu innych bolączek ludzkości. Na stronie znajdują się również bardzo pomocne wizualizacje.

who

4) Eurostat – szukacie danych dotyczących krajów Unii Europejskiej? Chcecie sprawdzić, jak Polska wypada na tle Europy? To najlepsze miejsce, by to zrobić.

eurostat

5) GUS – statystyk dotyczących Polski najlepiej szukać na stronie Głównego Urzędu Statystycznego. Niedawno została ona odświeżona, dzięki czemu korzystanie z niej nie jest już udręką, a czystą przyjemnością.

gus

6) Data Market – znajdziecie tu więcej, niż możecie sobie wyobrazić. Po prostu wpiszcie (po angielsku), czego szukacie i eksplorujcie dane. Wizualizacje dostępne są dla wszystkich, ale pełnia możliwości serwisu otwiera się dopiero po rejestracji.

data market

7) Wunderground – jeśli szukacie danych dotyczących temperatury czy opadów, zajrzyjcie właśnie tutaj. Spokojnie – to nie jest zwykły serwis pogodowy. Znajdziecie tu również dane historyczne. Chcecie wiedzieć, jak pogoda wpływała np. na liczbę wypadków samochodowych? Porównajcie dane Komendy Głównej Policji i archiwalne dane z Wunderground.

wunderground

8) The Guardian data blog – data blog dziennika “The Guardian” był inspiracją do powstania Datablog.pl, na którym właśnie jesteście. Znajdziecie tam nie tylko opracowane tematy, ale również oczyszczone bazy danych, na których podstawie dziennikarze tworzą materiały. Dane udostępniane są za pośrednictwem dysku Google – łatwo je pobrać i obrobić.

the guardian datablog

To jedynie kilka stron, z których warto korzystać w poszukiwaniu interesujących danych. Niemożliwe jest wymienienie wszystkich, bo – jak twierdzi Aleš Bartůněk z IBM – do 2020 roku  będzie cztery razy więcej danych cyfrowych niż wszystkich ziarenek piasku na ziemi. Dane są po prostu wszędzie. Mamy nadzieję, że dzięki temu poradnikowi znajdziecie te, których szukacie.

Część wpisu pochodzi ze strony Piktochart.com. Jego kopiowanie bez pisemnej zgody jest zabronione.
Autor: Shuan Thing

Źródło: Piktochart

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *