Co jest warunkiem udanego życia?

Życzliwość i pogoda ducha prędzej niż wykształcenie zapewnią szczęśliwe życie. Przynajmniej zdaniem Polaków.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Choć dla większości młodych ludzi studia są oczywistą kontynuacją nauki, wykształcenie jest najrzadziej wskazywanym czynnikiem, który zdaniem dorosłych Polaków warunkuje udane i szczęśliwe życie. I jest tak od lat. W mijającym 2015 r. częściej wskazywaną odpowiedzią były nawet silny charakter, życzliwość i szacunek oraz pogoda ducha. Jeśli zatem istnieją czynniki, na które mamy bezpośredni wpływ, i które naszym zdaniem bardziej wpływają na nasze szczęśliwe życie niż wykształcenie, to czemu studia są wciąż oblegane, a życzliwość przychodzi nam z takim trudem?

Od wielu lat zdaniem Polaków najważniejsze są zdrowie, udane małżeństwo i dzieci. Te dwa ostatnie czynniki w bieżącym roku prawie zrównały się pod względem popularności. Praca i pieniądze, choć znacznie mniej popularne, wyraźnie odcinają się na tle pozostałych – dziś mniej więcej co trzeci Polak uważa pracę za jeden z trzech najważniejszych czynników wpływających na udane życie. Co czwarty z nas to samo myśli o pieniądzach.

Jeśli nie widzisz powyższego wykresu, przejdź tutaj.

Ciekawie prezentuje się podział na województwa w przypadku dwóch czynników: opatrzność/Bóg oraz pieniądze. W przypadku pierwszego im dalej na południe, tym większy odsetek wskazujących Boga jako czynnik warunkujący szczęśliwe życie. Odwrotnie jest z pieniędzmi – im dalej na północ, tym więcej (procentowo) wskazań tego czynnika.

[big]szczęśliwe życie - mapa[/big]

Waga dzieci w systemie wartości zależy przede wszystkim od tego, że ktoś nie jest singlem, jest kobietą i jest w wieku 25-59 lat. Udane małżeństwo cenią sobie przede wszystkim ci, którzy żyją w związku małżeńskim, są stosunkowo młodzi, zamożniejsi, mieszkają w dużych miastach i są lepiej wykształceni. Praca ważniejsza jest dla mężczyzn niż dla kobiet, wyżej ją sobie cenią osoby w wieku produkcyjnym, mniej zamożne, mieszkające w mniejszych miastach i na wsi, średnio wykształcone, pracownicy sektora publicznego i żyjące w stanie wolnym. Przyjaźń wybierają częściej od innych osoby zamożne, które nie żyją w związku małżeńskim, są młode i mieszkają w największych miastach. Bóg jest ważniejszy dla kobiet niż mężczyzn, dla osób starszych, owdowiałych i żyjących w stanie wolnym, mieszkańców wsi, gorzej wykształconych, uczniów i studentów – czytamy w Diagnozie Społecznej.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: Diagnoza Społeczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *