Aplikacje do kontroli urzędników i polityków

Przedstawiamy Wam zestaw aplikacji, przy pomocy których sprawdzicie, jakie ustawy właśnie weszły lub niebawem wejdą w życie, jakie są szczegóły ogłaszanych przetargów publicznych, czym zajmują się urzędnicy z Waszej gminy, etc.

Wspomniany zestaw aplikacji udostępnia bezpłatnie fundacja ePaństwo, będąca niezależną organizacją pozarządową, działającą na rzecz rozwoju demokracji w Polsce. Przygotowany przez nią projekt “mojePaństwo” jest następcą serwisu sejmometr.pl. To zestaw aplikacji, dzięki którym możemy kontrolować i wpływać na działania naszego państwa. “mojePaństwo” jest projektem Open Source, w którym każdy może wziąć udział.

Polskie ustawy budżetowe 1990-2013
Porównanie ustaw budżetowych (1990-2013)

Na razie “mojePaństwo” dostępne jest w wersji beta, ale wszystko działa tak, jak powinno. To, jak gigantyczną bazę danych udało się tu zgromadzić i w jak przystępny sposób udostępnić użytkownikom, jest wręcz godne podziwu. Znajdziecie tu m.in.:
– Projekty ustaw, które poddawane są pod głosowanie w Parlamencie,
– bank danych lokalnych,
– orzeczenia sądów,
– dane z KRS i wiele innych, bardzo cennych informacji.

Kontrola działalności urzędników państwowych jeszcze nigdy nie była tak prosta. Wejdźcie na stronę projektu (link) i już dziś zacznijcie patrzeć na ręce władzy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *