Zaradny, zły, solidny i biedny, czyli sąsiedzi w oczach Polaków

Wśród naszych sąsiadów największą sympatią darzymy Czechów, a najmniejszą – Rosjan. Jakie cechy im przypisujemy?

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Najłatwiej przychodzi nam ocenianie Niemców, a z największym trudem jakiekolwiek cechy przypisujemy Litwinom, Słowakom i Białorusinom. Jeśli chodzi o wydźwięk przymiotników, najbardziej skrajne opinie dotyczą Rosjan i Ukraińców – trudno w ich przypadku znaleźć cechy nienacechowane bardzo negatywnie lub bardzo pozytywnie.

Jeśli chodzi o ocenę ogólną, największą sympatią cieszą się Czesi – połowa Polaków ocenia ich pozytywnie. Jednocześnie dla co trzeciego Polaka (30 proc.) są oni obojętni, a 14 proc. czuje do nich niechęć (6 proc. zaznaczyła odpowiedź “trudno powiedzieć”). Następni w kolejności są:
– Słowacy (48 proc. Polaków czuje do nich sympatię, 32 proc. – obojętność, 12 proc. – niechęć),
– Niemcy (43, 30, 22),
– Ukraińcy (36, 26, 32),
– Litwini (34, 33, 22),
– Białorusini (28, 32, 29),
– Rosjanie (22, 23, 50).

W ogólnym badaniu CBOS dotyczącym opinii Polaków o innych nacjach, nieograniczającym się wyłącznie do sąsiadów, większą niechęć niż do Rosjan wyraziliśmy wyłącznie w odniesieniu do Romów (58 proc.). A jakie konkretne cechy przypisujemy naszym sąsiadom? Poniższe “mapy myśli” są wynikiem ankiety, w której CBOS zadał badanym pytania otwarte dotyczące poszczególnych narodów. Na wizualizacjach zaprezentowano cechy podane przez minimum 1 proc. badanych. Wielkość słów zależy od częstości odpowiedzi – im częściej przypisywana cecha, tym większe słowo.

[big]CO MYŚLIMY O NASZYCH SĄSIADACH[/big]

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: CBOS

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *