Porównanie dochodów i wydatków budżetowych w miastach

W których miastach Polski dochody i wydatki na jednego mieszkańca są największe? Które wydają więcej, niż zarabiają? Porównaliśmy budżety kilkudziesięciu miast Polski. Oto wyniki w formie wykresu.

Polskie ustawy budżetowe 1990-2013
Polskie ustawy budżetowe 1990-2013 

Zdecydowanym liderem na tle kraju jest Krynica Morska, w której nie tylko dochody, ale i wydatki na jednego mieszkańca są największe w Polsce. Nie oznacza to wcale, że budżet miasta świeci pustkami. Różnica pomiędzy dochodami a wydatkami jest również największa. Na drugim miejscu jest Sopot, ale w jego przypadku różnica pomiędzy dochodem a wydatkami jest ujemna.

Wyniki te nie są oczywiście jednoznaczne z tym, że budżet np. Krynicy Morskiej jest większy od budżetu Warszawy, bo jego zasobność nie musi być dzielona na prawie dwa miliony mieszkańców, jak w przypadku stolicy (dokładna liczba mieszkańców Warszawy znajduje się tutaj: Liczba mieszkańców Warszawy w latach 1921-2008).

Poniższy wykres prezentuje dochody i wydatki na jednego mieszkańca w kilkudziesięciu miastach Polski oraz różnice między tymi wartościami. Dane pochodzą z raportów Głównego Urzędu Statystycznego (2011).

Inne ciekawe wykresy znajdziecie tutaj: Wykresy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *