Wybory parlamentarne 2015: Ogrom porażki PO

Dlaczego i jak sromotnie Platforma Obywatelska przegrała wybory parlamentarne 2015 r.? Te dwie mapy i wykresy pokazują to najlepiej.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Powodów porażki rządzącej Platformy Obywatelskiej we wczorajszych wyborach jest wiele. Przyczyniły się do tego i niezadowolenie z rządów, i afera taśmowa, i skręcająca w prawo głównie przez kryzys migracyjny Europa, i przegrana Bronisława Komorowskiego w wyborach prezydenckich, etc. Mnogość czynników nie pokazuje jednak skali porażki. Najlepiej oddają ją wyniki wyborów z poszczególnych województw oraz szczegółowe analizy, które dla TVP 1, TVN 24 i Polsat News przygotował Ipsos.

PiS bierze wszystko

Z najnowszego sondażu late poll wynika, że PiS będzie rządziło samodzielnie, posiadając 232 mandaty w Sejmie. Zasiądą w nim jeszcze posłowie: PO (137 mandatów), Kukiz’15 (42), Nowoczesna (30) i PSL (18). Początkowe wyniki z wczoraj (sondaż exit poll) mówiły o zwycięstwie PO w dwóch województwach. Późniejszy, najnowszy sondaż late poll mówił o trzech województwach, w których zwyciężyła Platforma. Tymczasem oficjalne wyniki KBW zaprzeczają tym spekulacjom – PO wygrała tylko w województwie pomorskim. PiS przejęło nawet tzw. bastion Platformy czyli Opolszczyznę.

[big]Wybory parlamentarne 2015[/big]

Niestabilny elektorat

Oprócz czynników zewnętrznych i stylu rządzenia do porażki PO przyczyniły się również charakterystyki elektoratów i samej Platformy, i PiS-u. Wyborcy tego drugiego ugrupowania są w zdecydowanej większości wierni swoim poglądom. Jak wynika z danych IPSOS, około 90 proc. tych, którzy w 2011 r. oddali głos na Prawo i Sprawiedliwość, zagłosowało tak samo i w tym roku. W przypadku Platformy wynik ten nieznacznie przekracza 50 proc. Oznacza to, że co druga osoba, która cztery lata temu oddała głos na PO, w tym roku na karcie do głosowania postawiła krzyżyk przy innym ugrupowaniu. Powodem nie jest tylko niezadowolenie z prowadzonej polityki oraz “zmęczenie materiałem”, ale również struktura wiekowa wyborców Platformy, którzy są młodsi od obywateli głosujących na partię Jarosława Kaczyńskiego. Ci drudzy są znacznie bardziej stabilni w poglądach, czemu dowodzą dane z poniższego wykresu.

[big]Kto głosował na Platformę, a kto na PiS[/big]

Należy pamiętać, że przywołane wyniki wyborów nie są jeszcze oficjalnymi danymi PKW. Na te trzeba poczekać przynajmniej do wieczora. Jak podkreślają komentatorzy, błąd statystyczny, który w przypadku sondażu late poll wynosi 1 proc., może jeszcze zmienić ostateczny skład Sejmu tak, że Prawo i Sprawiedliwość nie będzie w stanie rządzić samodzielnie.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: Sondaże IPSOS exit poll i late poll dla TVP 1, TVN 24 i Polsat News

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *