Wizualizacja danych – 8 blogów wartych uwagi

Przedstawiamy Wam osiem blogów, na które warto zaglądać, by dowiedzieć się więcej o wizualizacji danych. Ich autorzy to ludzie różnych profesji: informatycy, designerzy, artyści. Bo też wizualizacja danych łączy te trzy światy – szeroko rozumianą informatykę, modę i sztukę.

Zanim zaczniecie czytać o blogach, które dotyczą wizualizacji danych, ustalmy, czym właściwie jest owa wizualizacja danych. Ogólnie wizualizacja to uczynienie widocznym tego, co niewidoczne; wizualizacja danych to praca, która spełnia przynajmniej trzy warunki:

1) Tematem pracy są dane, które nie posiadają swojego obrazu. Celem wizualizacji jest przekazanie danych, które są abstrakcyjne lub przynajmniej niewidoczne w naturalny sposób. Dlatego zdjęcie wnętrza ciała jest wizualizacją, ale już zwykła fotografia wizualizacją nie jest.

2) Wynikiem pracy jest obraz. Wynikiem wizualizacji danych jest obraz, który przekazuje informacje. Wizualizacji może towarzyszyć inne medium, jednak obraz wizualizacji musi być czytelny bez dodatkowych mediów.

3) Rezultat jest czytelny i rozpoznawalny. Informacja przekazana z pomocą wizualizacji musi być jednoznaczna i czytelna dla każdego odbiorcy.

Najbardziej zadłużone kraje Unii Europejskiej
DATA JOURNALISM COURSE: Czym są dane?

Oto osiem zagranicznych blogów dotyczących wizualizacji danych, na których znajdziecie mnóstwo ciekawych informacji na jej temat.

1. Infosthetics

Autorem bloga jest Andrew Vande Moere – profesor nadzwyczajny na Uniwersytecie KU Leuven w Belgii, doktor Architektury Informacji z ETH Zurich oraz wykładowca Architektury, Designu i Planowania na Uniwersytecie w Sydney. Jego zainteresowaniami badawczymi są odkrywcza i kreatywna prezentacja informacji, wizualizacja danych i architektura mediów.

Blog działa od 10 lat. Autor zamieszcza wpisy na temat nowinek w świecie wizualizacji informacji, przede wszystkim mapowania, architektury i przedstawiania wyników badań socjologicznych. Śledzenie bloga pozwala obserwować obecne trendy wizualizowania danych, zrozumieć skomplikowane formy wykresów i skorzystać z długoletniego doświadczenia Moere’a.

2. Eager Eyes

Robert Kosara jest adiunktem Informatyki na Uniwersytecie w Północnej Karolinie i badaczem analiz wizualnych w Tableau Research. To on jest autorem definicji wizualizacji zamieszczonej we wstępie.

Strona Eager Eyes nie jest właściwie blogiem, ponieważ w przeciwieństwie do artykułów zamieszczonych na stronie, notki na blogach szybko tracą swoją aktualność. Strona zawiera jednak kategorię blog, przez co znalazła się wśród wymienionych tu blogów.

Blog działa od 8 lat. Autor opisuje, jak wizualizacja łączy sztukę i naukę. Na stronie znajdziemy informacje na temat spotkań i zjazdów specjalistów z dziedziny architektury informacji i wizualizacji danych oraz publikacje po jakie warto sięgać, by zdobyć wiedzę o wizualizacji danych.

Autor pisze artykuły krytyczne, ocenia, które techniki wizualizacji, strony internetowe, publikacje i aplikacje na ten temat są godne uwagi, a które są według niego nieprzydatne.

Eager Eyes pomaga w zrozumieniu wielu rodzajów wykresów i różnego typu grafik, opisuje jak tworzyć wizualizacje i za pomocą jakich narzędzi warto to robić.

3. blprnt.blg

Autorem jest Jer Thorp – artysta z Vancouver (Kanada) osiadły w Nowym Jorku. Wykłada na Uniwersytecie w Nowym Jorku , występuje na konferencjach TED, publikuje teksty na temat estetyki wizualizacji. Jego praktyki projektowania sztuki cyfrowej mają źródło w genetyce i badają granice między nauką, danymi, sztuką i kulturą.

Blog działa od 8 lat. Autor opisuje życie codzienne oraz wizualizację danych naukowych. Na stronie znajdziemy wiele informacji na temat tworzenia wizualizacji danych, są linki do programów, z których warto korzystać oraz komentarze i wskazówki do ich działania.

4. Flowing Data

Nathan Yau, autor bloga, posiada tytuł doktorski. Napisał rozprawę dotyczącą gromadzenia danych osobistych i sposobu w jaki można używać wizualizacji w życiu codziennym. Od tego tematu przeszedł do ogólnych rodzajów danych, ich wizualizacji i projektowania.

Blog działa od 7 lat. Na stronie znajdują się artykuły dotyczące nowości na rynku wizualizacji danych. Przeczytamy tu o typach wizualizacji danych, narzędziach do tworzenia wizualizacja i tutoriale z przydatnymi wskazówkami. Yau omawia w postach również nowe aplikacje, ich użyteczność i wygląd. Tematem przewodnim są życie codzienne, mapowanie i rozrywka. Blog posiada zakładkę z ofertami pracy.

Na Flowing Data znajdziemy podstawowe narzędzia do tworzenia własnych wizualizacji.

5. Visual Complexity

Autorem jest Manuel Lima – projektant, badacz i nauczyciel-wykładowca na wielu uniwersytetach. Pracował dla Microsoft, Nokii, R/GA i Kontrapunktu. Nosi tytuły Bakałaża Sztuk Pięknych Wzornictwa Przemysłowego i Magistra Sztuk Pięknych z zakresu Projektowania i Technologii – tytuły przyznaje prestiżowa szkoła Design Parsons z Nowego Jorku. Lima jest autorem książki Mapping Patterns of Information. Jego blog jest częścią strony visualcomplexity.

Blog działa od 6 lat. Jego tematem jest badanie wizualności mapowania obszarów sieciowych. Na stronie znajdziemy wiele artykułów na temat wizualizacji informacji w dawnych czasach, ich porównania z nowoczesnym sposobem przedstawiania informacji, omówienia aplikacji oraz wiele infografik.

Możemy odnieść się do początków wizualizowania informacji, znaleźć odpowiedni dla siebie typ ich obrazowania, niekoniecznie kierując się trendami. Na visualcomplexity znajdziemy wiele gotowych projektów, z których możemy czerpać pomysły.

Google Chart Tools
Darmowe programy do wizualizacji danych

6. Datavisualization.ch

Autorami strony są Benjamin Wiederkehr,Christian Siegrist, Jeremy Stucki, Peter Gassner oraz Christoph Schmid, którzy pracują w Interactive Things – firmie wizualizującej dane. Na co dzień interesują się obrazowaniem informacji i inżynierią oprogramowania.

Blog działa od 5 lat. Autorzy umieszczają na stronie omówienia swoich projektów, działania podejmowane podczas ich tworzenia, omawiają też nowości w wizualizacji informacji, prezentują streszczenia i recenzje konferencji, na których występowali i w których brali udział.

Na Data Visualization można znaleźć rozwiązania w zakresie wizualizacji informacji i wydarzenia, które warto obserwować, by zdobyć wiedzę w tym zakresie.

7. Visual.ly blog

Jest to blog prowadzony na stronie Visual.ly i zrzesza ludzi, którzy zajmują się wizualizacją danych i infografiką przy użyciu narzędzi zaprojektowanych przez Visual.ly. Stronę i blog założyli: Stew Langille, Lee Sherman, Tal Siach i Adam Breckler. Artykuły dodają wszyscy członkowie platformy, dzięki czemu blog omawia różnorodne pomysły i poglądy.

Visual.ly istnieje od 3 lat. Na blogu znajdziemy omówienie wielu tematów związanych z projektowaniem i prowadzeniem badań oraz ich publikacją. Nie każdy ma dostęp do narzędzi, jakimi posługują się użytkownicy Visual.ly, ale każdy, kto zawodowo zajmuje się projektowaniem wizualizacji, może zostać członkiem tej społeczności.

Blog pozwala obserwować trendy, przeglądać badania na temat designu informacji oraz rozwiązania stosowane przez użytkowników tej platformy.

8. Information is Beautiful

Autorem bloga jest David McCandless – autor i projektant z Londynu. Pisał między innymi dla The Guardian i Wired. Obecnie jest niezależnym dziennikarzem danych i projektantem informacji, które stara się wizualizować przy użyciu jak najmniejszej liczby słów. Strona prowadzona jest od 5-ciu lat.

Na blogu znajdują się informacje z każdej dziedziny, ponieważ autor próbuje spełniać misję rozumienia świata przez obrazowanie danych. Cały pracujący przy prowadzeniu bloga zespół, skupia się na przekuciu informacji i danych z całego świata w interesujące, a przede wszystkim użyteczne wizualizacje, diagramy oraz infografiki. Posty zawierają dane o zagadnieniach będących aktualnie badanych przez Information is Beautiful.

Spośród projektów zaproponowanych na blogu możemy wybrać te, które są dla nas inspirujące. Znajdziemy formy, które są polecane przez autora przy wizualizacji konkretnych zagadnień, takich jak natura, nauka, sieć, zdrowie, jedzenie i wiele innych. W zakładce z książkami wydanymi przez McCandless’a możemy znaleźć pomocne pozycje na temat wizualizacji.

Autor: Aleksandra Midura
Wpis pochodzi ze strony rynekinformacji.pl. Datablog.pl nie jest jego właścicielem. Kopiowanie wymaga pisemnej zgody.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *