Anonimowy autor stworzył mapę, na której świat wygląda zupełnie inaczej niż w rzeczywistości. Postanowiliśmy do niego dotrzeć i dowiedzieć się, jak powstała. Odpowiedź jest zaskakująca.
Mapa obiegła już cały świat. Szczególną popularność zdobyła na Zachodzie, gdzie pracę tajemniczego autora o pseudonimie TeaDranks publikowały największe tytuły, jak choćby “The Independent”. Postanowiliśmy go odnaleźć i dowiedzieć się, jak powstał ten wyjątkowy kartogram.
Chase Mohrman to pochodzący z Minnesoty student Uniwersytetu Wisconsin w USA. Od połowy października rysował mapę świata, na której wielkość kraju zależy od jego populacji. Zasada powstania mapy była prosta – każdy kwadrat reprezentuje około 500 tys. mieszkańców danego kraju. Około, bo – jak wyjaśnił nam autor – ważne było, by na mapie umieścić jak najwięcej krajów. Populacja niektórych, jak na przykład Islandii, nie przekracza tej liczby, dlatego Chase zdecydował się na pewną niedokładność.
– Dane do mapy pobrałem z Wikipedii. Najtrudniejsze było ułożenie kwadratów w taki sposób, by ich ostateczny kształt przypominał linię rzeczywistych granic danego kraju. Nie mniej problemów sprawiało dopasowywanie sąsiadów – powiedział w rozmowie z Datablog.pl Mohrman. – Do stworzenia mapy nie używałem specjalistycznego oprogramowania. Korzystałem wyłącznie z Microsoft Paint – dodał.
Sfinansowano przez Narodowy Instytut Wolności – Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego ze środków Programu Rozwoju Organizacji Obywatelskich na lata 2018 – 2030.