Urban Data Stories 2014 już 22-25 maja

W imieniu Medialab Katowice i naszym serdecznie zapraszamy Was na cykl darmowych spotkań dotyczących dziennikarstwa danych. Szkolenia z zakresu data journalism odbędą się w maju, czerwcu i listopadzie w Katowicach. Oto szczegóły.

Jeszcze do niedawna dane były przedmiotem zainteresowania garstki specjalistów, przede wszystkim analityków rynku, programistów, matematyków. Obecnie mamy z nimi do czynienia codziennie korzystając z komputera lub telefonu komórkowego, a przetwarzanie danych stało się jedną z głównych gałęzi gospodarki. Google, Facebook, Amazon i wiele innych firm odniosło sukces dzięki swoim metodom pracy z danymi, które pozwalają odnaleźć interesujące informacje lub zaproponować produkt dokładnie dopasowany do naszych potrzeb. Analityk danych będzie prawdopodobnie jednym z najbardziej popularnych zawodów XXI wieku.

Urban Data Stories to niepowtarzalna okazja, by zdobyć wiedzę i umiejętności pozyskiwania, analizy oraz wizualizacji danych bezpośrednio od najlepszych specjalistów z Europy i Stanów Zjednoczonych.

Kurs dziennikarstwa danych
Zacznijcie przygodę z data journalism już dziś

***

Urban Data Stories to nowy projekt Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów i Medialabu Katowice realizowany we współpracy z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką. Jest to cykl interdyscyplinarnych spotkań projektantów, programistów, urbanistów, aktywistów i innych osób pracujących wspólnie przy pozyskiwaniu, przetwarzaniu, analizie i wizualizacji danych, by stworzyć wartościowe i interesujące historie o Katowicach.

Trzydniowe spotkania (w maju, czerwcu i listopadzie) prowadzone przez najlepszych specjalistów od analizy danych składają się z warsztatów, wykładów oraz grup roboczych. W ciągu niespełna roku odbędzie się kilkanaście wydarzeń. Podczas warsztatów pokażemy, jak wykorzystać surowe i pozornie nudne dane do stworzenia atrakcyjnych wizualnie i wciągających historii. Poznamy warsztat pracy dziennikarza danych; nauczymy się, jak badać przestrzeń publiczną za pomocą narzędzi cyfrowych; zhakujemy dziedzictwo kulturalne Katowic ukryte w archiwach internetowych; będziemy uczyć się metod pozyskiwania informacji z Sieci oraz zasad wizualizacji danych. Grupy robocze zajmują się między innymi tworzeniem wystawy prezentującej historię Katowic za pomocą wizualizacji oraz pracą z cyfrowymi mapami miasta (digitalizacja, GIS, Open Street Map).

Pierwsze spotkanie odbędzie w dniach 22–25.05.2014:

1. Uczestnicy warsztatów Data-driven investigation poznają warsztat dziennikarza danych i pod okiem prowadzącego Nicolasa Kayser-Brila (Journalism++) zbadają inwestycje zagranicznego kapitału w Katowicach, które miały miejsce w ostatnich kilkunastu latach.

2. Steffen Fiedler i Stephan Thiel z berlińskiego Studia NAND przeprowadzą z uczestnikami eksperymentalną próbę połączenia streetartu z wizualizacją danych w przestrzeni publicznej, poruszając ważne zagadnienia niekoniecznie dostrzegane przez mieszkańców.

Wśród pozostałych gości są m.in. Rui Guerra (INTK), Tomas Diez (Fab Lab Barcelona) i Wesley Grubbs (Pitch Interactive).

Darmowe e-kursy od Datablog.pl znajdziecie tutaj: Wizualizacja danych.

Wyniki projektu zostaną zaprezentowane w 2015 roku podczas wystawy, której towarzyszyć będzie konferencja oraz publikacja. Udział we wszystkich wydarzeniach jest bezpłatny, szczegółowe informacje oraz rejestracja na stronie projektu.

Projekt jest realizowany przez Medialab Katowice działający w ramach Instytucji Kultury Katowice – Miasto Ogrodów we współpracy z Centrum Informacji Naukowej i Biblioteką Akademicką. Dofinansowano ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Więcej informacji na Urban Data Stories.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *