PolitykaSpołeczeństwoWykres

2015 r. będzie najtragiczniejszy od dekady

Piątkowe zamachy terrorystyczne w Paryżu sprawiły, że 2015 r. będzie najtragiczniejszym od ponad dekady rokiem dla Europy Zachodniej.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

W serii piątkowych zamachów w Paryżu zginęło 129 osób, a 350 zostało rannych. Wiele ofiar wciąż znajduje się w stanie krytycznym, dlatego bilans ofiar może się jeszcze zmienić. Cały świat jednoczy się z Francją. Podczas gdy największe atrakcje turystyczne Paryża pogrążyły się w mroku, obiekty w wielu miastach Europy przyozdobiono we francuskie barwy narodowe. Pod ambasadą Francji w Polsce składane są wieńce i znicze, a na zdjęciach profilowych wielu facebookowiczów zagościły kolory czerwony, biały i granatowy.

Prezydent Francji wprowadził stan wyjątkowy w całym kraju. Na ulice wysłano żołnierzy, a celnikom kazano dokładniej przyglądać się przybyszom. Przewodzący w tym roku Unii Europejskiej Luksemburg zwołał – na wniosek Francji – nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych krajów UE, na którym ma zostać omówiona kwestia układu z Schengen. Jak donosił Reuters, Francja może zażądać korekt. W świetle ostatnich wydarzeń oraz kryzysu migracyjnego w Europie, krajom nieprzychylnym wprowadzaniu zmian trudno będzie bronić swojego stanowiska. Tym bardziej, że Francja, silny kraj Unii, może teraz dołączyć do sceptyków niekontrolowanego przepływu ludności wewnątrz UE.

Najtragiczniejszy rok od ponad dekady

Przeanalizowaliśmy niespełna pół wieku zamachów terrorystycznych w Europie Zachodniej. Najtragiczniejszym rokiem od 1970 był rok 1988 – wówczas w zamachach zginęło najwięcej osób. Zdecydowaną większość z nich (259 pasażerów samolotu plus 11 mieszkańców Lockerbie) stanowiły ofiary zamachu na samolot PanAm, na którego pokładzie eksplodowała bomba (słynny lot 103). Za zamach odpowiedzialny był rząd Libii. Do ataku na WTC był to – obok katastrofy lotu 182 Air India – największy zamach terrorystyczny w historii.

11 marca 2004 r. w Madrycie w serii eksplozji w pociągach zginęło 191 osób, a niespełna 2 tys. zostało rannych. Wśród ofiar śmiertelnych znalazło się czterech Polaków. Był to najtragiczniejszy zamach terrorystyczny w Europie od czasów wspomnianego ataku nad Lockerbie. Do przeprowadzenia ataków w Hiszpanii przyznało się kilka grup islamskich ekstremistów.

W piątkowych zamachach terrorystycznych w Paryżu zginęło co najmniej 129 osób, co sprawia, że 2015 r. będzie najtragiczniejszym pod względem ofiar terroryzmu w Europie Zachodniej od 2004 r.

[big]

ataki terrorystyczne w Europie Zachodniej

[/big]

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: Global Terrorism Database