Prześwietlamy Sejm VIII kadencji: Którzy posłowie składają najwięcej interpelacji?

Pod koniec września serwis KtoRzadzi.pl przyglądał się aktywności posłów VII kadencji. Dziś prześwietlono sejmowych reprezentantów, którzy obecnie zasiadają w ławach sejmowych.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Interpelacja to wystosowane przez posła pytanie kwestionujące jakieś działania. Wysyłane jest za pośrednictwem marszałka Sejmu do premiera lub podległych mu ministrów. To jedna z form kontroli działalności polityków przez innych polityków, a zatem pośrednio – przez obywateli. Którzy posłowie złożyli ich najwięcej i które partie są pod tym względem najaktywniejsze?

INFOGRAFIKA

Interpelacje są głównie bronią opozycji, choć w tej kadencji Sejmu najczęściej składają je (per capita) posłowie Kukiz’15. Na jednego posła tej partii przypada średnio 1,65 interpelacji. Najgorzej pod tym względem wypada Nowoczesna Ryszarda Petru – tylko 0,17 interpelacji na posła. W ujęciu ogólnym (nie per capita) najbardziej aktywną partią jest PiS, a najmniej aktywną – Nowoczesna.

Anna Sobecka z PiS znów – podobnie jak we wrześniu – stoi na czele najbardziej aktywnych pod względem interpelacji posłów. W ósmej kadencji Sejmu złożyła już 40 interpelacji. Na drugim miejscu jest Małgorzata Niemczyk z PO (14 interpelacji). Warto jednak pamiętać, że niektórzy posłowie sztucznie zawyżają swoją aktywność. Przykład płynie z VII kadencji Sejmu. Wówczas Mariusz Antoni Kamiński (PiS) interpelował w sprawach wywiązywania się z obowiązków polskich ambasadorów. Każdego z osobna… Głośnym echem w poprzednim Sejmie odbiła się też interpelacja nr 34164 złożona przez posła Henryka Siedlaczeka (PO). Zatytułowano ją: “Gwiezdne wojny: przebudzenie mocy”. Poseł, w trosce o interesy fanów “Gwiezdnych Wojen”, prosił resort kultury o to, by ten przyspieszył premierę najnowszego filmu serii, tak aby polscy fani mogli go zobaczyć w tym samym dniu co inni Europejczycy.

Póki co VIII kadencja Sejmu nie może “pochwalić się” podobnymi przykładami. Posłowie składają interpelacje głównie dotyczące próśb o inwestycje w regionach, z których pochodzą. Fundacja Media 3.0 wciąż będzie się przyglądać aktywności polskich posłów.

Wszystkie interpelacje znajdują się na stronach sejmowych.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło: KtoRzadzi.pl
Źródło danych: sejm.gov.pl

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *