Przestępstwa na promilach

Ile procent zabójstw, gwałtów i innych przestępstw popełnianych jest przez pijanych sprawców? Sprawdziliśmy.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Rok temu pijany kierowca zabił kobietę w ciąży i jej męża. W czerwcu tego roku w Rajczy kierowca jadący “na podwójnym gazie” potrącił trzy rowerzystki. Matka i 7-letnia córka zginęły na miejscu, 14-letnia Klaudia walczyła o życie w szpitalu. Tego typu informacje często pojawiają się w mediach, przez co o nietrzeźwych sprawcach przestępstw słyszymy głównie w kontekście wypadków drogowych. A ile innego rodzaju przestępstw popełnianych jet przez ludzi na promilach?

Policyjne statystyki odpowiadające na to pytanie nie są co prawda dość aktualne, bo dotyczą lat 1999-2011, ale dane z roku 1999 i 2011 znacząco się od siebie nie różnią. To pozwala przypuszczać, że obecna sytuacja jest zbliżona do tej sprzed czterech lat. Co prawda liczba przestępstw, którym się przyjrzeliśmy, znacząco spada, ale procentowy udział pijanych sprawców w ogólnej liczbie sprawców jest wciąż zbliżony do tego z 1999 r.


Jeśli nie widzisz powyższej infografiki, kliknij w ten link.

Należy pamiętać, że policji nie udaje się przebadać trzeźwości wszystkich sprawców przestępstw. W 1999 r. skuteczność organów ścigania była pod tym względem większa – trzeźwość ustalano w co drugim przypadku. Cztery lata temu – w 4 na 10 przestępstw. Jednak nie te dane są najistotniejsze. Jak się okazuje, przestępstwem procentowo najczęściej popełnianym pod wpływem alkoholu jest zabójstwo. Jest ono również jednym z tych, w przypadku których zanotowano największe zmiany względem roku 1999 r. Wówczas 7 na 10 sprawców zabójstw popełniało je po pijanemu. W 2011 r. było ich o 10 punktów procentowych więcej. Na drugim miejscu pod tym względem są gwałty, a na trzecim – bójki i pobicia.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: KGP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *