Połowę świata przejmą najbogatsi

Nierówności społeczne pogłębiają się w zatrważającym tempie. Według najnowszych prognoz, już niebawem ponad połowa majątku na świecie będzie w rękach 1 proc. ludzi – najbogatszej elity, której grono staje się coraz węższe.

Szacuje się, że bogactwo światowe to majątek wart ok. 263 bilionów dolarów (dane Credit Suisse). Od połowy 2013 do połowy 2014 r. wartość ta zwiększyła się o 8.3 proc. Coraz większa część światowego majątku znajduje się w rękach coraz węższego grona światowych miliarderów. Ostatnimi laty trend ten zamiast opadać, rośnie.

procentowy_udzial
Źródło: OXFAM

Według danych organizacji OXFAM (Oxford Committee for Famine Relief) w 2014 r. 1 proc. najbogatszych ludzi świata posiadało więcej niż 48 proc. majątku na świecie. Tendencja zwiększających się nierówności wskazuje, że już w 2016 r. jedna setna najbogatszej części populacji będzie posiadać więcej niż połowę całego bogactwa na świecie. Inaczej mówiąc: 1 proc. populacji będzie miało więcej majątku niż pozostałe 99 proc.

nierownosciOK
W ciągu ostatnich 4 lat zgromadzona fortuna 80 miliarderów podwoiła się (wzrost o 600 miliardów dolarów). Ich majątek jest obecnie taki sam jak mniej majętnej połowy społeczeństwa. Oznacza to, że 80 osób posiada tyle samo majątku co 3,5 miliarda ludzi.

Procentowy udział w całkowitym majątku 80 najbogatszych ludzi i 50 procent ludzi najbiedniejszych
Źródło: OXFAM

W 2010 r. do osiągnięcia majątku mniej zamożnej połowy ludzkości potrzebnych było 388 najbogatszych. W ciągu czterech lat liczba ta znacząco spadła, co dowodzi, że nierówności społeczne są coraz większe.

Liczba miliarderów w ostatnich 4 latach
Źródło: OXFAM

Niezmiennie na czele najbardziej majętnych osób na kuli ziemskiej pozostają m.in. Bill Gates i Warren Buffett.

Źródło danych: OXFAM

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *