Polacy już nie tak “niegrzeczni”

Jak rosnąca skuteczność polskiej policji wpływa na statystyki dotyczące przestępstw? Wyraźnie. 

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Wykres: Pijani kierowcy
Cała prawda o “pijanych kierowcach”

Polacy są coraz “grzeczniejsi”. Liczba przestępstw związanych z uszczerbkiem za zdrowiu i kradzieżą lub uszkodzeniem mienia spada. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest zapewne wiele, ale jednym z nich jest niewątpliwie rosnąca skuteczność działań policji, a zatem wykrywalność przestępstw. Bo choć wykresy prezentujące malejącą liczbę przestępstw i rosnącą wykrywalność dokładnie się nie pokrywają, to rosnąca nieuchronność kary wyraźnie wpływa na “temperament” Polaków. Doskonale pokazują to statystyki dotyczące “pijanych kierowców”, o których pisaliśmy już na Datablog.pl (link po lewej stronie).

Jeśli nie widzisz powyższej infografiki, kliknij w ten link: Przestępstwa w Polsce.

Kulminacyjnym rokiem w analizowanym przez nas okresie był rok 2003, kiedy to doszło do prawie 1,5 mln przestępstw. W ubiegłym roku odnotowano niespełna 900 tys. Wyraźny trend spadkowy utrzymuje się nieprzerwanie od 2011 r. Należy pamiętać, że sposób gromadzenia danych w policyjnych statystykach uległ zmianie w 2013 r., co mogło mieć wpływ na ich ostateczny kształt. Warto jednak zauważyć, że opadający trend dotyczący liczby przestępstw pojawiał się już dużo wcześniej, co widać na pierwszym wykresie.

przestępczość gospodarcza
Białe kołnierzyki – nowe insygnia przestępczego półświadka

W tym samym czasie aż do 2011 r. (włącznie) rosła wykrywalność przestępstw. Jeszcze w 2000 r. większość z nich (52,2 proc.) pozostawała niewyjaśniona. Pomimo drobnych spadków skuteczności w ostatnich latach, w 2014 r. policja odnalazła sprawców 65 proc. przestępstw. Wpływ na spadki ma dynamicznie rosnąca liczba trudnych do wykrycia przestępstw gospodarczych, o czym pisaliśmy na Datablog.pl (link po lewej stronie).

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Dane: KGP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *