Profil polskiego samobójcy

Jeszcze w 2002 r. problem samobójstw dotyczył głównie ludzi po czterdziestce. Dziś dotyka już 20-latków i nie odpuszcza do sześćdziesiątki.

– Weronika w sobotę była panną młodą. W niedzielę została wdową – pisze Olga Bierut w reportażu “I że cię nie opuszczę aż do śmierci”, opublikowanym w “Dużym Formacie”. Kamil, świeżo upieczony mąż Weroniki, przerwał swoje życie, używając paska. Wybrał najpopularniejszą metodę. Prawie 6 tys. prób samobójczych na 8,5 tys. odnotowanych w 2013 r. przez policję było próbami powieszenia się. W większości przypadków przyczynami są nieporozumienia rodzinne i choroby psychiczne. Najczęściej życie odbierają sobie ludzie po ślubie (3231 w 2013 r.), a samobójstwom bardzo często towarzyszy alkohol (1858 przypadków).

Mężczyźni dużo częściej niż kobiety podejmują próby odebrania sobie życia. W 2013 r. odnotowano ponad 8,5 tys. prób samobójczych. W 7 tys. przypadków sprawy dotyczyły właśnie mężczyzn.

Samobójstwa w latach 1991-2013
Dane: KGP; Kliknij, by powiększyć

Próby samobójcze w przypadku mężczyzn są nie tylko częstsze, ale i skuteczniejsze. Ogółem 70 na 100 prób kończy się śmiercią. W przypadku mężczyzn średnia ta wynosi około 75, a kobiet – niespełna 60. Na początku lat dwutysięcznych wskaźniki te wyglądały zupełnie inaczej.

Udane próby samobójcze
Dane: KGP; Kliknij, by powiększyć

Skuteczność prób samobójczych uzależniona jest nie tylko od płci, ale też – i to przede wszystkim – od wieku. Dane zawarte w naszej analizie dokumentują to, co może się wydawać dość oczywiste – próby samobójcze młodych ludzi są często dramatycznym sposobem zwrócenia na siebie uwagi.

Próby samobójcze a liczba zgonów
Dane (2012 r.): KGP; Kliknij, by powiększyć

Jeszcze dziesięć lat temu zdecydowaną większość samobójców stanowili ludzie w wieku od 40 do 54 lat. Od kilku lat można zaobserwować pewną dekoncentrację – prób samobójczych dokonują i ludzie starsi, i na niespotykaną dotąd skalę ludzie w wieku 20-39 lat.

Samobójstwa - heatmapa
Dane: KGP; Kliknij, by powiększyć

Od 2013 r. zmienił się sposób gromadzenia i generowania danych statystycznych dotyczących prób samobójczych. Wcześniej dane do systemu wprowadzane były po przeprowadzeniu i zakończeniu postępowania sprawdzającego lub przygotowawczego. Obecnie wprowadzane są bezpośrednio po wydarzeniu, jeżeli z okoliczności wynika, że doszło do próby samobójczej. Jeżeli później okazuje się, że policja ma do czynienia np. z morderstwem, dane w systemie są zmieniane.

Dane: KGP

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *