Otyły jak Amerykanin? Dziś to samo tyczy się Europejczyków

Niemal co czwarty mieszkaniec Unii Europejskiej zmaga się z otyłością. Alarmujące są również dane dotyczące Polski.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Według Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) otyłość zaczyna się w momencie, gdy wskaźnik masy ciała (BMI) jest większy bądź równy 30. Z Raportu World Health Statistics 2015 przygotowanego przez WHO wybraliśmy wskaźniki dotyczące kobiet i mężczyzn mieszkających w krajach Unii Europejskiej. Wynika z nich, że kraje wśród których wkaźniki otyłości są największe to: Wielka Brytania, Czechy i Malta. Tam przewagę mają kobiety. Z kolei w Luksemburgu, Danii i Belgii dominują mężczyźni. W tych krajach występuje największe zróżnicowanie pod względem płci. W Luksemburgu z problemem zmaga się 19 proc. kobiet, a mężczyzn aż 26 proc. Najmniejszą różnicę między płciami widać na Węgrzach, we Francji i w Portugalii.

Jeśli nie widzisz powyższej infografiki, przejdź tutaj.

60 mln rocznie na walkę otyłością wśród Polaków

wydatki na opiekę zdrowotną a długość życia
Czy większe wydatki na zdrowie to dłuższe życie?

W Polsce problem dotyka niemal jedna trzecia społeczeństwa. Wskaźnik masy ciała (BMI) przewyższa wspomnianą normę u 24 proc. Polaków i 27 proc. Polek.
W sierpniu br. do sejmu trafił Narodowy Program Zdrowia na lata 2016- 2020, przygotowany przez Ministerstwo Zdrowia. Na najbliższe lata rząd stawia sobie za główny cel uporanie się z problemem otyłości Polaków. Walka ta będzie realizowana przez już prowadzone programy m.in. takie jak:
– „Zapobieganie nadwadze i otyłości oraz chorobom przewlekłym poprzez edukację społeczeństwa w zakresie żywienia i aktywności fizycznej” współfinansowany przez Szwajcarię w ramach szwajcarskiego programu współpracy z nowymi krajami członkowskimi Unii Europejskiej,
– „Szkoły promujące zdrowie” w ramach Europejskiej Sieci Szkoły dla Zdrowia w Europie,
– „Program Zapobiegania Nadwadze i Otyłości oraz Przewlekłym Chorobom Niezakaźnym poprzez Poprawę Żywienia i Aktywności Fizycznej POL-HEALTH na lata 2007-2011”.

Jak podaje Rzeczpospolita, na walkę z otyłością w ramach Narodowego Programu Zdrowia do 2020 roku zaplanowano wydać 60 mln złotych rocznie. Ma także powstać grupa wsparcia dla osób otyłych oraz zespoły terapeutyczne dla rodzin.

W całej Unii Europejskiej średnio 21,5 proc. mężczyzn i 24,5 proc. kobiet dotyka otyłość. Pod tym względem wyprzedzają nas tylko Ameryka Północna i Południowa, tam z problemem zmaga się 24 proc. mężczyzn i 29,6 proc. kobiet.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: WHO

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *