Nowak vs Kowalski, czyli najpopularniejsze imiona i nazwiska

Jak Polacy nazywają swoje dzieci? Ilu jest Nowaków, a ilu Kowalskich? Odpowiadamy.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

W 2014 r. najczęściej nadawanym imieniem żeńskim w Polsce była Lena. Na pozostałych miejscach podium znalazły się Zuzanna i Julia. Imiona te od lat stoją na szczycie tabeli w naszym kraju, zamieniając się jedynie kolejnością i czasem dając wskoczyć na podium Mai. W przypadku chłopców najczęściej nadawanymi imionami są Jakub, Kacper i Antoni. Kuba przynajmniej od 2005 r. co roku jest numerem jeden. W tym samym okresie Antoni pojawił się na podium tylko jeden raz (we wspomnianym 2014 r.). Pierwsze dziesiątki wyglądają następująco (najedź kursorem na imię/nazwisko, żeby zobaczyć szczegółowe dane):

Jeśli nie widzisz powyższej infografiki, kliknij tutaj: Najpopularniejsze imiona i nazwiska w Polsce.

Jeśli chodzi o nazwiska, nie ma żadnych niespodzianek. Według stanu na początek 2015 r. najpopularniejszym nazwiskiem w Polsce był Nowak. W pierwszej dziesiątce jedynymi różnicami pomiędzy kobietami a mężczyznami są liczby i końcówki (-ska, -ski). Kolejność jest niezmienna. Po Nowakach na podium znajdują się jeszcze Kowalscy i Wiśniewscy.

Co na drugim biegunie? W bazie PESEL na listę najrzadziej występujących imion i nazwisk trafiają te, które powtarzają się dokładnie pięć razy. Listy te są bardzo długie. Można pobrać je, klikając w te linki: Najrzadziej występujący imiona; najrzadziej występujące nazwiska. Kilka przykładów najrzadziej występujących imion żeńskich: Afra, Amara, Filipa, Ha, Heidemaria, Henryeta, Kruszyna, Leia, Kwirena, Milka, Renosława; oraz męskich: Abdiasz, Basel, Bogumir, Fabrycjo, Gleb, Jalal, Miromir, Rudy, Skander, Żerard.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Dane: Baza PESEL/MSW

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *