Niemiec boi się ISIS. A Polak?

Zachód obawia się zmian klimatu i terrorystów z ISIS. To inaczej niż Polacy. My boimy się tego, co może przyjść ze wschodu.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

różaniec
Obraz polskiego katolika

Pod koniec 2014 r. co trzeci Polak czuł lęk i obawę przed tym, co przyniesie przyszłość (według badania CBOS “Samopoczucie Polaków w 2014 r.“). Rok wcześniej o skonkretyzowanie obaw poprosił Polaków Instytut Badania Opinii Homo Homini (na zlecenie Fakty.Interia.pl). Z badania wynika, że połowa z nas obawia się utraty pracy. Drugą najczęstszą obawą jest choroba własna (40 proc.), a trzecią – głodowa emerytura. Jednocześnie z innego badania tego samego instytutu (z tego samego roku dla workservice.pl) wynika, że utraty pracy obawia się co czwarty z nas.

Należy pamiętać, że badanie przeprowadzono w 2013 r., a zatem przed wybuchem konfliktu na Ukrainie. Wówczas wojny i zamachów terrorystycznych obawiało się 6 proc. Polaków. Rok temu, gdy konflikt na wschodzie Ukrainy rozszalał na dobre, obawy związane z sytuacją u naszego sąsiada wyrażał co drugi z nas (według badania Homo Homini dla “Rzeczpospolitej”). A jak podchodzimy do zagrożeń globalnych?

Czego dziś boi się świat?

Obawy świata w swym najnowszym raporcie zbadało Pew Global Research. Przebadano 45 tys. osób z 40 krajów świata, dobierając możliwie najlepszych reprezentantów poszczególnych regionów globu. Na poniższą mapę nanieśliśmy odpowiedzi (obawy), które w danym kraju padały najczęściej.

Najedźcie kursorem na mapę, by poznać szczegóły. Użyjcie przycisku maksymalizacji, by przejść do trybu pełnoekranowego. Jeśli nie widzicie poniższej mapy, kliknij w ten link.

Forma ankiety (pytanie zamknięte) i wybór 40 krajów jako reprezentanta opinii całego świata może – w oczach niektórych – deprecjonować wartość najnowszego badania Pew Global Research. Należy jednak pamiętać, że dotyczy ona zagrożeń globalnych. Ankieterzy wybrali te najaktualniejsze, które bardziej lub mniej bezpośrednio dotyczą każdego mieszkańca “globalnej wioski”. Trudno jednak nie zgodzić się z opiniami, że reprezentacje krajów Afryki, Bliskiego Wschodu i rejonu Europy Południowo-Wschodniej powinny być większe.

Poniższe wykresy przedstawiają opinie wszystkich krajów biorących udział w badaniu na temat każdego wymienionego w ankiecie problemu.

W 19 przebadanych krajach najczęściej wymienianą obawą jest globalne ocieplenie klimatu. Pew Research Center dość śmiało uznaje tę informację za reprezentatywną. Wydaje się jednak, że zbyt ograniczona próba nie pozwala na aż tak daleko idące wnioski. Badanie pokazuje jednak dość dokładnie, czego obawiają się niektóre regiony świata. Afryka i Ameryka Południowa obawiają się przede wszystkim zmian klimatu, a Zachód – terroryzmu, reprezentowanego w ankiecie przez ISIS (tak zwane Państwo Islamskie). Potencjalnie globalne problemy jak program atomowy Iranu, napięcia z Rosją czy spory terytorialne z Chinami okazują się być obawami bardziej lokalnymi.

Najlepsze wizualizacje z całego świata znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.

Źródła danych: CBOS, Homo Homini, PRC

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *