Nasza spółka, czyli Telewizja Publiczna

Zespół Ktorzadzi.pl prześwietlił byłych prezesów TVP, sprawdzając, czy publiczna telewizja jest politycznie neutralna.

Już niebawem poznamy nowy skład zarządu Telewizji Polskiej, którego kadencja zgodnie ze statutem trwa 4 lata. Do konkursu na 3 członków zarządu, w tym prezesa, zgłosiło się 37 kandydatów. Obecny zarząd kieruje TVP do zakończenia Walnego Zgromadzenia Spółki.  Na stanowisko prezesa ma kandydować m.in. Juliusz Braun (dotychczasowy prezes) i Marian Zalewski (obecny członek zarządu i były wiceminister rolnictwa). To nie przypadek, że wśród kandydatów można znaleźć nie tylko ludzi świata mediów, ale i polityków. Pomimo że telewizja publiczna jest politycznie neutralna, zarządzający nią dotychczas mniej lub bardziej – ale zawsze – powiązani są politycznie. Obecnie telewizją kieruje od  6 maja 2011 Juliusz Braun, wcześniej poseł na Sejm X kadencji z Komitetu Obywatelskiego, I, II z Unii Demokratycznej  i III kadencji z Unii Wolności. Zdarzało się także, że prezesi nie mieli wcześniej żadnego doświadczenia w pracy w mediach, a nawet w zarządzaniu. Partie tak skrupulatnie pilnują swego pola we władzach TVP, że niejednokrotnie dochodzi do starć w ramach rządzącej koalicji. Za rządów PiS-LPR-Samoobrona prezesem zarządu został Andrzej Urbański (wcześniej szef kancelarii prezydenta Lecha Kaczyńskiego), a jednym z członków zarządu – Piotr Farfał (działacz LPR). Po upadku koalicji rada nadzorcza powołała tego ostatniego na stanowisko prezesa. Walka o władzę na tyle się spiętrzyła, że przez krótki okres (od 19 grudnia 2008 do 29 grudnia 2008) Telewizją Polską rządziły dwa zarządy.

Początki telewizyjnej spółki

Pierwszym prezesem zarządu TVP SA został Wiesław Walendziak w styczniu 1994 roku, wówczas u rządów była już koalicja SLD-PSL-BBWR . W 1990 był członkiem Zjednoczenia Chrześcijańsko-Narodowego. Wiesław Walendziak już wcześniej był mocno zaangażowany w działalność polityczną, do 1992 należał do Koalicji Republikańskiej, zaś od 1992 do 1994 do Partii Konserwatywnej. Na swym stanowisku Walendziak utrzymał się do kwietnia 1996. Po tym jak z koalicji odpadł BBWR, koalicja SLD-PSL na stanowisku prezesa umieściła “swojego człowieka”. Walendziak po karierze w telewizji publicznej, kontynuował swą ścieżkę polityczną. W 1997 roku został szefem Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w rządzie Jerzego Buzka, przynależąc wówczas do Akcji Wyborczej Solidarność. Potem związał się z Prawem i Sprawiedliwością. Po tym jak w 2003 roku zrezygnował z funkcji partyjnych, zaangażował się w działalność biznesową m.in. z Ryszardem Krauze i Zygmuntem Solorzem-Żakiem.

Następcą prawicowego prezesa został związany z PSL Ryszard Miazek (w 1992 roku rzecznik prasowy rządu). Nowy prezes na swym stanowisku utrzymał się do czerwca 1998, by w 2000 roku objąć stanowisko prezesa kolejnego medium publicznego, czyli Polskiego Radia.

Jak wyglądały roszady na fotelu prezesa TVP za rządów SLD, PiS-Samoobrona-LPR oraz PO-PSL? Cały artykuł przeczytanie na ktorzadzi.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *