Dubaj – 30 lat w 5 sekund

Tak zmienił się Dubaj w ciągu ostatnich 30 lat.

Dla niektórych Dubaj jest rajem na Ziemi. Dla innych – to centrum próżności. Trudno nie zgodzić się z niektórymi argumentami jednej i drugiej strony. Faktem jest jednak to, że znany z pocztówek Dubaj rozrastał się dzięki swojej lokalizacji (miasto portowe), surowcom energetycznym, decyzjom ekonomicznym (wolne strefy, etc.) i wyzyskiwanym imigrantom, którzy do dziś, niejednokrotnie pozbawiani paszportów, pracują u wyzyskiwaczy, wcześniej jawiących się jako wybawiciele.

Choć stolica emiratu Dubaj – miasto Dubaj prężnie rozwija się od lat, to prawdziwy bum budowlany rozpoczął się w połowie lat dwutysięcznych. Wówczas zapadły decyzje polityczne mające przestawić gospodarkę miasta i emiratu z uzależnionej od wydobycia ropy naftowej na czerpiącą główne zyski z turystyki i usług. Właśnie wtedy oblicze Dubaju zmieniło się nie do poznania – powstały sztuczne wyspy, liczne rezydencje i biurowce, a kolejne inwestycje sięgały coraz dalej, zagarniając pustyni to, co kiedyś należało do niej.

Zobaczcie też, jak zmieniała się powierzchnia Warszawy w latach 1921-2008.

Historię rozwoju miasta prezentuje poniższa mapa, która w pięć sekund opowie Wam “wizualną historię” Dubaju lat 1984-2012. By rozpocząć krótką podróż, wystarczy kliknąć przycisk “Play”.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *