Jak żyją młodzi w Europie? Z rodzicami

Co drugi Europejczyk w wieku 18-29 lat w 2011 roku mieszkał z rodzicami. Procent ten wciąż rośnie. Jak to się ma do bezrobocia wśród młodych i jak Polska wypada pod tym względem na tle innych krajów Unii Europejskiej?

Raport bazuje na European Quality of Life Survey – badaniu powstającym co cztery lata i mierzącym jakość życia w Europie. W porównaniu z edycją z 2007 roku, w prawie wszystkich krajach Europy jakość życia młodych ludzi spadła. Główną przyczyną takiego stanu rzeczy jest rosnące bezrobocie, przekładające się na wiele aspektów życia.

W 2007 roku odsetek młodych ludzi mieszkających ze swoimi rodzicami wynosił 44 proc. W 2011 wzrósł do 48 proc. Co ciekawe, częściej i chętniej z rodzicami mieszkają młodzi panowie.

Powodem mieszkania z rodzicami nie zawsze jest brak zatrudnienia. Badania pokazują, że 6 na 10 pracujących młodych Europejczyków postanawia wyprowadzić się od rodziców, podczas gdy pozostali decydują się na pozostanie pod ich dachem. I to ta druga grupa jest zwykle w lepszej sytuacji finansowej, bo kryzys najsilniej dotknął tych, którzy postanowili zamieszkać sami lub z partnerami. Aż 22 proc. z nich brakuje pieniędzy na własne utrzymanie.


Źródło: The Guardian

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *