#LoveWins – jak świat zareagował na równość małżeńską w USA

Twitter zawrzał po wyroku Sądu Najwyższego, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne we wszystkich stanach USA. Południowe konserwatywne stany nie składają jednak broni.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Wyrok Sądu Najwyższego uniemożliwił poszczególnym stanom zakazywania wchodzenia w związki małżeńskie parom homoseksualnym. W praktyce oznacza to, że małżeństwa jednopłciowe będą legalne we wszystkich stanach USA. Tym samym Stany Zjednoczone stały się największym państwem świata, które wprowadziło równość małżeńską. Prezydent Barack Obama nazwał wyrok SN dużym krokiem w stronę równości.

W Polsce najbardziej widocznym gestem poparcia wyroku Sądu Najwyższego była zmiana kolorystyki zdjęć profilowych na Facebooku. Byli jednak i tacy, którzy swoje twitterowe wpisy opatrywali hasztagami #LoveWins i #MarrageEquality. Zespół Twittera zajmujący się analizą danych umieścił je na swojej interaktywnej mapie. Zobaczcie, jak wieść o wyroku sądu rozniosła się po świecie w pierwszych dziesięciu minutach po jego ogłoszeniu.

[big]marriage equality Kliknij w obrazek, by przejść do wersji interaktywnej.[/big]

Południe przeciwne

Konserwatywne stany Południa sprzeciwiają się wyrokowi Sądu Najwyższego, uznając jego go za niekonstytucyjny. Tymczasem starania republikańskich kongresmenów o samostanowienie w tej kwestii SN już wcześniej uznał za niekonstytucyjne. Południowcy nie dają jednak za wygraną. Powołują się na konstytucyjną wolność wyznania. Ich furtką do samostanowienia ma być swego rodzaju klauzula sumienia, którą znamy z polskich szpitali.

-Każdy, kto w imię swoich przekonań religijnych odmówi udzielenia ślubu parze homoseksualnej, ma do tego prawo, a w razie pozwu sądowego będzie przez nas broniony – powiedział prokurator generalny Teksasu Ken Paxton. Obiecał nawet darmową pomoc adwokacką urzędnikom, przeciwko którym zostaną skierowane pozwy.

Warto zobaczyć: Mapa tolerancji – geje na świecie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *