Kto zjadł najwięcej w te święta?

Tym razem nie myli się ten, kto posługuje się stereotypami – najwięcej zjedli Amerykanie. Polacy podczas wigilijnej wieczerzy pochłonęli średnio 2,5 tys.  kalorii. Na którym miejscu nas to stawia?

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Dr Wayne Osborne sprawdził, w których krajach tradycyjne wieczerze świąteczne są najbardziej kaloryczne. Podsumował kaloryczność dań, które spożywa się w “centralnym dniu” świąt. W Polsce jest to Wigilia, ale w niektórych krajach (jak np. w Wielkiej Brytanii) – pierwszy dzień świąt. Wyniki przedstawione przed dr Osborne’a to suma kalorii wszystkich tradycyjnych dań spożywanych we wspomnianym “centralnym dniu”.

Spośród 28 przebadanych państw Polska zajęła 15. miejsce. W naszym kraju tradycyjna Wigilia dostarcza 2 558 kcal. Pierwsze trzy miejsca zajmują w kolejności: Amerykanie (3 291 kcal), Brytyjczycy (3 289 kcal) i Francuzi (3 217 kcal). Na drugim biegunie znaleźli się Japończycy (1 400 kcal), Litwini (1 885 kcal) oraz Czesi (1 940 kcal). Co ciekawe, tradycyjnym daniem w Japonii jest specjalny zestaw KFC, po który w święta ustawiają się gigantyczne kolejki. Tradycja ta rozpoczęła się w latach 70. To dość ironiczne, że jedyny posiłek, będący typowym przedstawicielem fast foodów, plasuje Japończyków na ostatnim miejscu w rankingu najbardziej kalorycznych wieczerzy świątecznych.

[big]mapa kalorii[/big]

Dane przedstawione przez dr Osborne’a są oczywiście jedynie szacunkami. Pamiętajmy też, że zwykle przy stole więcej czasu spędza się pierwszego i drugiego dnia świąt, pochłaniając jeszcze więcej kalorii. Jak pozbyć się dawki energii dostarczanej organizmowi tylko podczas Wigilii? Około 2,5 tys. kalorii spalimy: biegając przez 3 godziny, spacerując przez 7 godzin lub skacząc na skakance przez 3 godziny. Na szczęście dietetycy są zgodni – jednorazowe obżarstwo nie powoduje przyrostu tkanki tłuszczowej.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: treated.com

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *