Ilu z nas byłoby gotowych do walki w obronie kraju?

Ile prawdy jest w stwierdzeniu, że dziś nie byłoby komu stanąć w obronie polskich granic? Jeśli wierzyć deklaracjom Polaków – niewiele.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Ostatnie wybory parlamentarne to bezkompromisowy sukces polskiej prawicy. Media mówią nawet o braku ugrupowań lewicowych w Sejmie. I choć kwestią sporną jest, które z polskich partii są tak naprawdę prawicowe, to obóz konserwatywny świętuje dziś ogromny sukces i będzie tworzyć nowy rząd. PiS wraz z partiami sprzymierzonymi zbił elektorat i na porażkach koalicji PO-PSL, i na zapowiedziach zmian, i na dość kontrowersyjnym, ale zgodnym z opinią bardzo wielu Polaków podejściu do kwestii uchodźców. Jak się jednak okazuje, zjednoczonej prawicy pomogła też łatka obozu patriotycznego. Na hasłach patriotycznych swój kapitał zbił również Paweł Kukiz, choć w jego przypadku najistotniejsze wydają się być nawoływania do walki z tzw. partiokracją i banksterami.

Patriotyzm w czasach pokoju stał się pojęciem względnym. Tzw. nowoczesnym patriotyzmem według niektórych jest uczciwość względem fiskusa, według innych dbanie o wspólne, publiczne mienie, a według jeszcze innych – udział w demonstracjach 11 listopada czy 1 sierpnia. W czasach wojny podział jest prostszy – patriotą jest ten, kto walczy za kraj. Ale nie tylko z karabinem w ręku, bo form stawiania czoła wrogom jest znacznie więcej. A ilu jest dziś takich, którzy do walki by stanęli?

Jeśli nie widzisz powyższej infografiki, kliknij tutaj.

Jeśli wierzyć deklaracjom Polaków, nie musimy obawiać się o to, że wroga armia w razie konfliktu przejdzie przez nasz kraj bez jednego wystrzału. 8 na 10 mężczyzn twierdzi, że w razie potrzeby stanie w obronie naszych granic. Tę samą deklarację składa 6 na 10 kobiet. Wbrew obiegowej opinii młode pokolenie (do 29 lat) wcale nie zaniża średniej – tylko co piąty młody Polak jest zdania, że nie walczyłby w obronie kraju, gdyby zaszła taka potrzeba. Obyśmy nigdy nie musieli przekonać się, czy są to deklaracje z pokryciem.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: World Values Survey

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *