Global Terrorism Index – Polska błękitną wyspą

Terroryzm nie ma wpływu na życie Polaków – wynika z najnowszego Global Terrorism Index. Są jednak kraje, w których akty terroru są codziennością. Gdzie jest najgorzej?

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Polska jest nie tylko zieloną wyspą, ale według najnowszej edycji badania Global Terrorism Index, również błękitną. Z analiz dotyczących lat 2000-2013 wynika, że w naszym kraju terroryzm nie ma żadnego wpływu na życie obywateli. W Europie taką samą oceną (1) może pochwalić się jeszcze 9 innych krajów, m.in. Litwa, Łotwa, Estonia i Finlandia. Reszta Europy wypada słabiej, ale Stary Kontynent na tle innych jest i tak oazą spokoju. Co prawda raport nie obejmował ostatnich zamachów w Paryżu, ale nawet to znacząco nie pogorszyłoby wyników. Według danych Institute for Economics & Peace jedynie 5 proc. ofiar zamachów terrorystycznych z lat 2000-2013 pochodziło z krajów OECD.

[big]Global Terrorism Index 2015[/big]

obóz uchodźców
Polak nie obawia się imigrantów. Polak obawia się muzułmanów

To nie świat Zachodu najbardziej cierpi na terroryzmie. Najgorzej jest w Iraku, Pakistanie, Afganistanie, Nigerii i Syrii. Aż 80 proc., czyli cztery na pięć ofiar zamachów, porwań i innych aktywności terrorystów pochodzi z tych pięciu krajów. Z raportu GTI wynika, że liczba ofiar terroryzmu w ostatnich 15 latach wzrosła aż pięciokrotnie – w 2000 r. w wyniku aktów terroru zginęło 3 361 osób, podczas gdy w 2013 r. – 17 958.

Oficjalnie motywy religijne są najczęstszymi powodami przeprowadzania zamachów terrorystycznych w krajach Afryki Północnej i Subsaharyjskiej, Bliskiego Wschodu oraz Azji Południowej. W pozostałych rejonach świata dominującymi motywami są względy nacjonalistyczne, separatystyczne i polityczne. Na liście najaktywniejszych grup terrorystycznych znajdziemy jednak tylko te, które – oficjalnie – motywują swe działanie względami religijnymi – aż 66 proc. aktów terroru dokonały: ISIS, Boko Haram, al-Kaida oraz talibowie z Afganistanu i Pakistanu.

Global Terrorism Index jest efektem analizy około 140 tys. aktów terroru. Najwyższe oceny otrzymują kraje, w których terroryzm ma największy wpływ na życie obywateli.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: Institute for Economics & Peace

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *