Darmowy kurs dziennikarstwa danych już wkrótce

Europejskie Centrum Dziennikarstwa wraz z datadrivenjournalism.net organizują darmowy kurs dziennikarstwa danych. Kto może wziąć w nim udział? Każdy, kto posiada komputer podłączony do internetu.

Świat jest przepełniony wszelkiego rodzaju danymi. Media umożliwiają nam wgląd do tajnych dokumentów publikowanych przez Wikileaks, mamy dostęp do rozbudowanych, publicznych baz danych, a dodatkowo każdego dnia na portalach społecznościowych nasi znajomi udostępniają kolejne porcje bardziej lub mniej skomplikowanych danych. Jak nie pogubić się w tym gąszczu? Na to pytanie chcieliby znać odpowiedź nie tylko odbiorcy mediów, ale i ich twórcy. W rezultacie rośnie popyt na doświadczonych specjalistów, którzy rozumieją te dane i potrafią je “przekopywać” oraz “filtrować” w taki sposób, by wydobyć z nich esencję, którą w łatwy sposób można przedstawić odbiorcom.

Aby pomóc w nabywaniu tych umiejętności, datadrivenjournalism.net organizuje darmowe szkolenia dla dziennikarzy z całego świata. Jednym z nich jest zbliżający się wielkimi krokami kurs “Doing Journalism with Data”. Projekt, który wystartuje na początku przyszłego roku, jest wprowadzeniem do podstaw dziennikarstwa danych. Kursanci dowiedzą się, z jakich technik korzystać, jakich narzędzi używać i jakie umiejętności są niezbędne do efektywnej pracy z danymi. W internetowym kursie może wziąć udział każdy. Jedynym warunkiem jest posiadanie komputera z dostępem do internetu.

Szkolenie prowadzone będzie przez doświadczonych dziennikarzy takich jak: Justin Arenstein (African Media Initiative), Paul Bradshaw (Birmingham City University), Alberto Cairo (University of Miami), Steve Doig (Walter Cronkite J-School), Josh Hatch (The Chronicle of Higher Education), Nicolas Kayser-Bril (Journalism++), Angélica Peralta Ramos (La Nacion), Aron Pilhofer (New York Times), Simon Rogers (Twitter), Guido Romeo (Wired Italy) i Sascha Venohr (Zeit Online).

Organizatorami kursu są Europejskie Centrum Dziennikarstwa i datadrivenjournalism.net. By wziąć w nim udział wystarczy się zarejestrować.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *