Coming out na Facebooku

Amerykanie coraz częściej dokonują coming outu na Facebooku. O jakich liczbach mowa?

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

11 października w Stanach Zjednoczonych przypada Narodowy Dzień Coming Outu. Prawdziwy “boom na coming outy” nastąpił po ogłoszeniu wyroku Sądu Najwyższego, który zalegalizował małżeństwa homoseksualne we wszystkich stanach. Pisaliśmy o tym w tekście “#LoveWins – jak świat zareagował na równość małżeńską w USA“.

Stale rosnący trend dotyczący liczby coming outów na Facebooku zaczął się na długo przed ogłoszeniem wspomnianego wyroku SN. Od marca do września 2015 r. liczba publicznych wyznań dotyczących homoseksualnej orientacji amerykańskich facebookowiczów wzrosła trzykrotnie. Poniższy wykres prezentuje dzienne procentowe wartości dla okresu październik 2014-wrzesień 2015. Jak go czytać? Wartością nadrzędną, do której odnoszą się pozostałe dane, jest liczba użytkowników Facebooka, którzy zdecydowali się na coming out 11 października 2014 r. – ta wartość stanowi 100 proc. Jeżeli zatem w dniu ogłoszenia przez Sąd Najwyższy równości małżeńskiej we wszystkich stanach USA wartość wykresu przekroczyła 250 proc., oznacza to, że tego dnia na coming out zdecydowało się 2,5 raza więcej Amerykanów niż 11 października 2014 r.

coming out na Facebooku
Źródło: Facebook

W tym roku już 800 tys. Amerykanów przyznało otwarcie na Facebooku, że jest homoseksualistami. Co prawda na razie poziom ze wspomnianego “boomu” jest jeszcze czymś nadzwyczajnym, ale wyraźnie rosnący trend wskazuje, że już niebawem liczba coming outów może być jeszcze wyższa i stać się normą. Obecnie ponad 6 mln Amerykanów określiło na Facebooku swoją orientację jako homoseksualną/biseksualną. Średnio jeden na dziesięciu użytkowników, którzy zmieniają swój status w polu “Zainteresowania” (dotyczące osób, które nas interesują), zaznacza osoby tej samej płci lub obie płcie. W dniu ogłoszenia wspominanego wyroku Sądu Najwyższego, odsetek ten był dwukrotnie większy.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: Facebook Research

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *