Co Polacy sądzą o Rosjanach, a co Rosjanie o Polakach?

Polacy i Rosjanie coraz częściej mieszają politykę do spraw społecznych. Jak konflikt na Ukrainie wpłynął na opinie Polaków o Rosjanach i odwrotnie?

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Autor: Chase Mohrman
W tym świecie to nie Rosja jest największa

Rosyjski ambasador w Wenezueli Władimir Zajemskij mówi o polskiej odpowiedzialności za Holocaust, a radziecką inwazję na Polskę w czasie II wojny światowej uznaje za domniemaną: –Domniemana inwazja wojsk sowieckich na Polskę w 1939 r. to kłamstwo. (…) Trzeba zauważyć, że Polska, chociaż później była pierwszą ofiarą II wojny światowej, w okresie przedwojennym chciała uchodzić za wiernego sojusznika Hitlera. (…) Jest rzeczą powszechnie znaną, że antysemityzm w Polsce rozlał się w trakcie wojny, co doprowadziło do śmierci wielu Polaków pochodzenia żydowskiego zabitych z rąk zarówno ich współobywateli, jak i nazistów. Ta masakra pokazana jest na przykład w nagrodzonym Oscarem filmie »Ida «. To jest prawdziwa historia antysemityzmu w Polsce podczas II wojny światowej, gdzie Holocaustu dokonali, pomimo nazistowskiego horroru, sami Polacy (tłumaczenie: Wyborcza.pl).

Antyzachodnia w tym antypolska retoryka przedziera się do publicznej debaty w Rosji coraz częściej od momentu zaanektowania przez Rosję Krymu i rozpoczęcia wojny na wschodzie Ukrainy. W ostatnich latach mówiło się o delikatnym ociepleniu wzajemnych stosunków. Niestety wspomniane wydarzenia sprawiły, że relacje pomiędzy Polską a Rosją stały się bardzo napięte. Dotąd i Polacy, i Rosjanie potrafili oddzielać politykę od życia społecznego. Jak wynika z raportu “Polska – Rosja. Diagnoza Społeczna 2015” pod koniec ubiegłego roku oba światy zaczęły się zlewać. Jak dziś Polacy postrzegają Rosjan, a Rosjanie Polaków?

Polska niesuwerenna, Rosja niedemokratyczna

Polacy uważają Rosję za kraj agresywny, za zagrożenie, którego polityka jest nieprzewidywalna. Rosnące dla prezydenta Putina poparcie społeczne sprawia, że zwykłych Rosjan coraz częściej uznajemy nie za stłamszone społeczeństwo, ale zwolenników autorytaryzmu i agresywnej retoryki. Stąd rosnąca liczba negatywnych opinii na temat Rosjan. Obywatele Rosji natomiast uważają Polskę za realizatora zachodniej polityki: Rosjanie chętnie posługują się obrazem Polski jako kraju niesuwerennego w swych wyborach strategicznych i w swojej polityce zagranicznej, poddającego się wpływowi państw zachodnich, stojącego po drugiej stronie frontu nowej „zimnej wojny”. Tu także słychać echo przekazu medialnego, jaki trafia do rosyjskich odbiorców od początku wydarzeń na Ukrainie. Wzmocnił on i ożywił obecny już wcześniej wśród Rosjan sposób myślenia o Polsce jako kraju raczej nieżyczliwie nastawionym do Rosji i  stającym często na drodze jej planów i ambicji – czytamy w raporcie.

Co Polacy sądzą o Rosji i Rosjanach i jak Rosjanie odbierają nasz kraj? Odpowiadamy poniższą infografiką.


Jeśli nie widzisz powyższego wykresu, kliknij w ten link: Stosunki polsko-rosyjskie.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: Centrum Polsko-Rosyjskiego Dialogu i Porozumienia

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *