Co czuje internet?

Jak zbadać emocje towarzyszące użytkownikom internetu? Analizując ich język. Tym uniwersalnym są emotikony. Których używamy najczęściej?

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Trudno zmierzyć rzeczywisty nastrój użytkowników internetu z całego świata. Jakie słowa uznawać za objaw np. radości? Jak sprawić, by podczas pomiarów nie pominięto lokalnych dialektów, potocznych określeń, etc.? W Polsce można śmiać się, mieć bekę, pompę, polewać się z czegoś, zrywać boki, brechtać się, rechotać itd. Wszystkie określenia związane z radością i innymi uczuciami można wyrazić prościej i szybciej – przy użyciu emotikon. To uniwersalny sposób wyrażania emocji w internecie, nieznający granic językowych. Właśnie dlatego emotikonom dokładniej przyjrzał się Matthew Rothenberg.

Rothenberg napisał kod śledzący używane emotikony na Twitterze. Wszystko odbywa się w czasie rzeczywistym. Poniższy wykres przedstawia stan na poniedziałek 20 lipca 2015 r. Aktualizowaną w czasie rzeczywistym wizualizację możecie zobaczyć tutaj.

najczęściej używane emotikony

Jeśli użytkowników Twittera uznamy z reprezentatywną próbę wszystkich internautów, dojdziemy do wniosku, że emocjami najczęściej wyrażanymi w internecie są smutek i miłość. Złość nie występuje prawie wcale. Najwyraźniej wolimy dawać jej wyraz na forach internetowych.

Za małe zróżnicowanie etniczne

W 2014 r. BBC informowało o tym, że Apple opracowuje nową paletę emotikon. Powód? Zbyt małe zróżnicowanie etniczne. Zdecydowana większość “buziek” wydawała się być biała. Wówczas azjatyckich cech dopatrzono się tylko w dwóch emotikonach, natomiast Afroamerykanie nie mieli żadnego przedstawiciela.

O sprawie zrobiło się głośno po opublikowaniu petycji na stronie DoSomething.org. Jej autorzy pisali: Emotikony przedstawiają chłopca, dziewczynę, mężczyznę, kobietę, starszego mężczyznę, starszą kobietę, blondyna, blondynkę, a nawet Księżniczkę Peach (postać z gry Super Mario Bros). Wśród emotikon znalazła się też para tej samej płci. Apple przyznało wówczas, że listę należy zróżnicować etnicznie.

Najlepsze wizualizacje z całego świata znajdziecie na naszym profilu na Facebooku.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *