EdukacjaMapa

Borderlines – pliki z liniami granic: Polska, Europa i świat

Niektóre programy do tworzenia interaktywnych map wymagają plików z określonymi liniami granic państw. Udostępniamy Wam własne zasoby, w których znajdziecie pliki KML z granicami Polski (województwa), Europy i świata. Oczywiście za darmo.

Pliki z liniami granic pochodzą ze strony GIS.

Istnieją programy, które nie potrzebują plików typu KML do wyznaczania granic państw (chociażby ChartsBin, o którym przeczytacie tutaj: Darmowe programy do tworzenia interaktywnych map). Po wpisaniu nazwy państwa (najczęściej po angielsku) możecie wybrać, czy na mapie wyświetli się jedynie punkt, czy aktywne będzie całe terytorium danego kraju. Niestety, nie zawsze jest tak kolorowo. Takiej funkcji nie posiada chociażby Google Fusion Tables. Co wtedy?

Jeśli potrzebujecie plików z granicami państw Europy i świata oraz borderlines dla polskich województw, nie szukajcie dalej. Pobierzcie je z zasobów, które udostępniamy Czytelnikom Datablog.pl. Oczywiście za darmo.

Link do pliku z granicami wszystkich krajów świata znajdziecie tu: Granice wszystkich państw świata – plik KML, a link do pliku z granicami polskich województw tutaj: Granice polskich województw – plik KML. Opisy plików zawierają szczegółowe instrukcje dotyczące ich użytkowania.

Co dalej z plikami

Pliki, do których dostęp od nas otrzymaliście, nie stworzą za Was mapy, ale ich posiadanie to połowa sukcesu. Jeśli macie bazę danych, w której do różnych krajów świata (lub polskich województw) przypisano jakąś wartość (np. średnie zarobki), wystarczy ją połączyć z informacją o liniach granic. Jak to zrobić? Użyjcie funkcji „Merge”, która zrobi to za Was. Znajdziecie ją w zakładce „File”. Zostaniecie poproszeni o zdefiniowanie kolumn, które są wartością wspólną dla obu plików. Będą nimi te zawierające nazwy państw lub województw. Nic więcej nie musicie robić, by zwizualizować swoje dane. Pozostaje jedynie personalizacja mapy i podzielenie się nią z Czytelnikami Waszego bloga/strony. O tym, jak przygotować własną interaktywną mapę, pisaliśmy tutaj: Jak stworzyć interaktywną mapę? Krok po kroku.

Jeśli wciąż szukacie odpowiedniego dla siebie programu do tworzenia map, polecamy Wam nasz poradnik: Jak zrobić interaktywną mapę? Darmowe programy do tworzenia map.