Borderlines – pliki z liniami granic: Polska, Europa i świat

Niektóre programy do tworzenia interaktywnych map wymagają plików z określonymi liniami granic państw. Udostępniamy Wam własne zasoby, w których znajdziecie pliki KML z granicami Polski (województwa), Europy i świata. Oczywiście za darmo.

Pliki z liniami granic pochodzą ze strony GIS.

Istnieją programy, które nie potrzebują plików typu KML do wyznaczania granic państw (chociażby ChartsBin, o którym przeczytacie tutaj: Darmowe programy do tworzenia interaktywnych map). Po wpisaniu nazwy państwa (najczęściej po angielsku) możecie wybrać, czy na mapie wyświetli się jedynie punkt, czy aktywne będzie całe terytorium danego kraju. Niestety, nie zawsze jest tak kolorowo. Takiej funkcji nie posiada chociażby Google Fusion Tables. Co wtedy?

Jeśli potrzebujecie plików z granicami państw Europy i świata oraz borderlines dla polskich województw, nie szukajcie dalej. Pobierzcie je z zasobów, które udostępniamy Czytelnikom Datablog.pl. Oczywiście za darmo.

Link do pliku z granicami wszystkich krajów świata znajdziecie tu: Granice wszystkich państw świata – plik KML, a link do pliku z granicami polskich województw tutaj: Granice polskich województw – plik KML. Opisy plików zawierają szczegółowe instrukcje dotyczące ich użytkowania.

Co dalej z plikami

Pliki, do których dostęp od nas otrzymaliście, nie stworzą za Was mapy, ale ich posiadanie to połowa sukcesu. Jeśli macie bazę danych, w której do różnych krajów świata (lub polskich województw) przypisano jakąś wartość (np. średnie zarobki), wystarczy ją połączyć z informacją o liniach granic. Jak to zrobić? Użyjcie funkcji “Merge”, która zrobi to za Was. Znajdziecie ją w zakładce “File”. Zostaniecie poproszeni o zdefiniowanie kolumn, które są wartością wspólną dla obu plików. Będą nimi te zawierające nazwy państw lub województw. Nic więcej nie musicie robić, by zwizualizować swoje dane. Pozostaje jedynie personalizacja mapy i podzielenie się nią z Czytelnikami Waszego bloga/strony. O tym, jak przygotować własną interaktywną mapę, pisaliśmy tutaj: Jak stworzyć interaktywną mapę? Krok po kroku.

Jeśli wciąż szukacie odpowiedniego dla siebie programu do tworzenia map, polecamy Wam nasz poradnik: Jak zrobić interaktywną mapę? Darmowe programy do tworzenia map.

4 komentarze

 1. Nie no jesteś mistrzem świata. Kiedyś chciałem się bawić w robienie map, ale nie wiedzialem jak sie do tego zabrać. Naczytałem się o tych plikach, nigdzie ich nie mogłem znaleźć. Przez Ciebie muszę sobie przypomnieć swoje hasło do carto db. dzięki. 😉

 2. Panie Piotrze

  W jaki sposób dzielić większe pliki kml na mniejsze? Korzystając ze strony gps visualizer zauważyłem, że strona “wykrzacza się” przy pliku większym bodajże od 3 MB. Może jest jakiś sposób, żeby podzielić plik tak, żeby punkty były przyporządkowane do poszczególnych miast.

  • Panie Pawle,

   Przyznaję się bez bicia, że z narzędzia GPS Visualizer nie korzystałem, ale z tego, co widzę, obsługuje ono wiele formatów plików. Może warto spróbować z innymi rozszerzeniami, które zajmują mniej miejsca?

   Druga kwestia to to, że nie do końca rozumiem, co kryje się pod stwierdzeniem “podzielić plik”. KML określają granice dla poszczególnych fraz, np. do frazy “Polska”/”Poland” przyporządkowują granice naszego kraju. Nie da się tak zmodyfikować zapisu, by zamiast granic Polski programy do wizualizacji nakreśliły granice Krakowa, Wrocławia czy Warszawy – do tego potrzebne są inne pliki.

   Wspomniał Pan o punktowym zaznaczaniu miast. Do tego celu nie potrzeba Panu plików KML. Większość programów do wizualizacji danych punkty na poszczególnych miastach czy państwach umieści po wpisaniu ich nazw w kolumnę geolokalizacyjną – nie trzeba dodawać nic więcej. Czasem trzeba określić długość i szerokość geograficzną punktów, które chce Pan zaznaczyć na mapie. Wówczas przydatne będzie to narzędzie: http://www.latlong.net/Show-Latitude-Longitude.html. Wystarczy określić punkt na mapie, a w oknach “Latitude” i “Longitude” wyświetlą się wartości szerokości i długości geograficznych.

   Polecam Panu również moje dwa poradniki, które powinny pomóc:

   http://datablog.pl/2014/08/16/kurs-databloga-zrobic-interaktywna-mape-krok-kroku/

   http://datablog.pl/2014/01/10/jak-zrobic-interaktywna-mape-darmowe-programy-tworzenia-map/

   W razie dodatkowych pytań, proszę pisać na datablog.pl@gmail.com lub zostawić nowy komentarz.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *