8 lat rządów PO-PSL – co się zmieniło i jakim kosztem?

Żegnamy rząd PO-PSL, podsumowując ostatnie osiem lat w polskiej polityce najciekawszymi danymi. Co zmieniło się pod rządami Donalda Tuska i Ewy Kopacz? Sprawdziliśmy.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Koalicja PO-PSL rządziła Polską przez 8 ostatnich lat. Platforma była pierwszą partią, która po 1989 r. dwukrotnie z rzędu wygrała wybory parlamentarne. Teraz zastąpi ją PiS, któremu jako jedynemu w ostatnich 25 latach udało się zdobyć tyle głosów, by samodzielnie stworzyć rząd. My jednak cofamy się w czasie, by przyjrzeć się temu, co zmieniło się za rządów PO-PSL.

Zmiany

Przez ostatnie lata rządów Platformy i ludowców opozycja mówiła o Polsce w ruinie, a koalicja rządząca o rozkwicie ekonomicznym i “zielonej wyspie”. Faktem jest, że Polska z globalnym kryzysem ekonomicznym radziła sobie relatywnie dobrze, ale nie wszystko jest zasługą decyzji politycznych – wszak gospodarka rozwija się również niezależnie od decyzji podejmowanych w parlamencie. Najważniejszymi reformami PO-PSL były zniesienie obowiązkowej służby wojskowej, posłanie do szkół sześciolatków i reforma emerytalna, na którą złożyło się podwyższenie wieku emerytalnego oraz transfer środków z OFE do ZUS. A jak w tym czasie wyglądały wskaźniki ekonomiczne?

Jeśli nie widzisz powyższego wykresu, kliknij tutaj.

W powyższym zestawieniu nie prezentujemy danych dotyczących PKB czy wartości eksportu, a skupiamy się na czynnikach bardziej bezpośrednio prezentują zmiany w poziomie życia obywateli. Warto jednak pamiętać, że wspomniana wartość eksportu w latach 2007-2015 wzrosła o ponad połowę, co dla gospodarki jest bardzo pozytywną wiadomością. Jednak znacznie istotniejszą informacją jest fakt, że dopiero w tym roku (dane za styczeń-sierpień 2015) udało się uzyskać dodatnie saldo handlu zagranicznego. Oznacza to, że wcześniej, pomimo rosnącego eksportu, Polska wciąż więcej importowała niż sprzedawała za granicę.

Cena wzrostu

W ostatnich latach bezrobocie rosło z każdym kolejnym rokiem. Dopiero 2015 r. przyniósł “odwilż”. Obecnie bezrobocie w Polsce wynosi 11,4 proc. (w 2007 r. było to 11,2 proc.). Rząd PO-PSL zostawia kraj z rosnącym rok do roku na poziomie 3,3 proc. PKB, przeciętnym wynagrodzeniem w wysokości niespełna 4060 zł brutto i długiem publicznym przekraczającym bilion (tysiąc miliardów) zł. Warto pamiętać, że choć PO zarzucała PiS, że w latach 2005-2007 nadmiernie zadłużał budżet, sama bardzo znacząco zwiększyła deficyt. Taki był koszt przechodzenia przez kryzys suchą nogą.

Jeśli nie widzisz powyższego wykresu, kliknij tutaj.

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródła danych: GUS, Diagnoza Społeczna

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *