Datablog to innowacyjny projekt Fundacji Media 3.0, będący pionierem w Polsce w zakresie dziennikarstwa danych. Nasz serwis skupia się na odkrywaniu faktów i opowiadaniu historii, które są zakodowane w liczbach. Przeszukujemy dane, aby wydobyć istotne informacje i prezentować fascynujące narracje z ukrytego świata statystyk. Dołącz do naszej podróży przez świat danych, gdzie liczby stają się kluczem do fascynujących opowieści.

Co robimy?

Prowadzony przez Fundację Media 3.0 Datablog to pierwszy w Polsce serwis oparty o dziennikarstwo danych. Szukamy faktów i historii ukrytych w liczbach. Piszemy na wszystkie tematy, ale skupiamy się przede wszystkim na przetwarzaniu danych publicznych, starając się śledzić życie polityczne.

Zbieramy dane, analizujemy je, wizualizujemy i opisujemy. Ideą Datablog.pl jest też popularyzacja dziennikarstwa danych, dlatego znajdziecie u nas także kursy z dziedziny data journalism.

Pierwotnie Datablog.pl prowadzony był jako jednoosobowy blog. W 2015 roku, dzięki wsparciu Fundacji Batorego w ramach projektu “Obywatele dla demokracji”, finansowanego z funduszy EOG, udało się nam rozszerzyć jego formułę. Przy pozyskiwaniu i analizowaniu danych współpracujemy z serwisem przeswietl.pl oraz fundacjami ePaństwo i Civio z Madrytu.

Czym jest dziennikarstwo danych?

Dziennikarstwo danych wyrosło z potrzeby wykorzystania ogromnych baz danych publicznych, które rządy kolejnych państw udostępniały i udostępniają obywatelom. Dziennikarze spierają się, na kiedy można datować jego początki, chcąc ubrać data journalism w sztywne ramy. My nomenklaturą się nie zajmujemy. Szukamy historii ukrytych w liczbach, w danych.

Tym właśnie jest ten rodzaj dziennikarstwa – eksploracją zbiorów danych, szukaniem w nich ukrytych faktów, trendów, czyli historii. Data journalism szuka drugiego dna w newsach pojawiających się na czołówkach gazet czy portali internetowych. Nie dotyczy pojedynczych zjawisk, a całych procesów, często bardzo rozciągniętych w czasie. Duże zbiory danych wymagają czytelnego przedstawienia, dlatego formą opowiadania historii są najczęściej wizualizacje.

Skąd bierzemy dane?

Wszystkie materiały dziennikarskie zamieszczone na Datablog.pl oparte są o sprawdzone bazy danych oraz informacje pochodzące z wiarygodnych źródeł.

Korzystamy m.in. z oficjalnych statystyk organizacji międzynarodowych, danych instytucji publicznych i urzędów statycznych.

W serwisie wykorzystujemy też bazy dostarczane przez partnerów Fundacji Media 3.0 (Transparent Data – przeswietl.pl, Fundacja ePaństwo – mojepanstwo.pl).

Co robimy z danymi?

Bazy danych przetwarzamy i wizualizujemy za pomocą autorskich aplikacji. Wykorzystujemy także ogólnodostępne narzędzia webowe.

Wszystkie nasze materiały publikujemy na otwartej licencji CC BY-NC-SA 3.0 PL, co oznacza, że można je kopiować pod warunkiem podania autora i źródła wraz z linkiem do Datablog.pl.