CiekawostkiInfografikaSpołeczeństwoWykres

Polacy już nie tak „niegrzeczni”

Jak rosnąca skuteczność polskiej policji wpływa na statystyki dotyczące przestępstw? Wyraźnie. 

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Polacy są coraz „grzeczniejsi”. Liczba przestępstw związanych z uszczerbkiem za zdrowiu i kradzieżą lub uszkodzeniem mienia spada. Przyczyn takiego stanu rzeczy jest zapewne wiele, ale jednym z nich jest niewątpliwie rosnąca skuteczność działań policji, a zatem wykrywalność przestępstw. Bo choć wykresy prezentujące malejącą liczbę przestępstw i rosnącą wykrywalność dokładnie się nie pokrywają, to rosnąca nieuchronność kary wyraźnie wpływa na „temperament” Polaków. Doskonale pokazują to statystyki dotyczące „pijanych kierowców”, o których pisaliśmy już na Datablog.pl (link po lewej stronie).

Jeśli nie widzisz powyższej infografiki, kliknij w ten link: Przestępstwa w Polsce.

Kulminacyjnym rokiem w analizowanym przez nas okresie był rok 2003, kiedy to doszło do prawie 1,5 mln przestępstw. W ubiegłym roku odnotowano niespełna 900 tys. Wyraźny trend spadkowy utrzymuje się nieprzerwanie od 2011 r. Należy pamiętać, że sposób gromadzenia danych w policyjnych statystykach uległ zmianie w 2013 r., co mogło mieć wpływ na ich ostateczny kształt. Warto jednak zauważyć, że opadający trend dotyczący liczby przestępstw pojawiał się już dużo wcześniej, co widać na pierwszym wykresie.

W tym samym czasie aż do 2011 r. (włącznie) rosła wykrywalność przestępstw. Jeszcze w 2000 r. większość z nich (52,2 proc.) pozostawała niewyjaśniona. Pomimo drobnych spadków skuteczności w ostatnich latach, w 2014 r. policja odnalazła sprawców 65 proc. przestępstw. Wpływ na spadki ma dynamicznie rosnąca liczba trudnych do wykrycia przestępstw gospodarczych, o czym pisaliśmy na Datablog.pl (link po lewej stronie).

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Dane: KGP