CiekawostkiSpołeczeństwoWykres

Jak śmiejemy się na Facebooku i co to o nas mówi?

Facebook wie o Tobie więcej, niż Ci się wydaje.

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

Potoczne stwierdzenie, że Facebook wie o nas wszystko, nie jest wcale bezpodstawne. Bo prócz danych, które sami udostępniamy znajomym, gromadzone są informacje dotyczące naszej aktywności. Nawet względnie bezwartościowe wpisy mówią o nas znacznie więcej, niż nam się wydaje. Mark Zuckerberg wie, że niebawem się zakochamy, gdy my nie mamy jeszcze o tym pojęcia. Ale to nie wszystko.

Okazuje się, że sposób, w jaki wyrażamy na Facebooku nasz śmiech, może zdradzić, jaki jest najbardziej prawdopodobny przedział wiekowy, w którym się znajdujemy. Ponadto poszczególnych rodzajów śmiechu częściej używają kobiety, a innych – mężczyźni. Zespół facebookowych analityków podzielił sposób wyrażania śmiechu na cztery rodzaje: emotikony, haha, hehe i lol. Należy pamiętać, że np. pod hasłem „haha” nie kryją się wyłącznie te cztery litery. Pod uwagę brane były również posty zawierające zwroty „hahaha”, „hahahaha”, etc. Która z form jest najpopularniejsza?

facebook

Źródło: Facebook

Uniwersalnym językiem internetu są emotikony. Śmiech wyraża nimi co trzeci facebookowicz. Jednak robią to najczęściej ludzie młodzi. Co na pierwszy rzut oka dość zaskakujące, „lol” jest używany przez znacznie starszych internautów. Można to tłumaczyć faktem, że sformułowanie to „robiło furorę” kilka lat temu wśród młodszych użytkowników. Dziś nie jest już tak popularne, ale nawyk wyrażania w ten sposób śmiechu pozostał – nowe pokolenie internetu z niego nie korzysta, a młodzież używająca go wcześniej ma po prostu więcej lat.

facebook

Źródło: Facebook

Różnice pomiędzy formą wyrażania śmiechu widać nie tylko w poszczególnych grupach wiekowych , ale również wśród kobiet i mężczyzn. O ile „hehe” i „lol” używane są ze zbliżoną intensywnością przez obie płcie, o tyle równice w kategoriach emotikon i „haha” są bardzo wyraźne. Panie prawie tak samo często używają i emotikon, i „haha”. Wśród panów zdecydowanie najpopularniejszą formą jest ta druga.

facebook

Źródło: Facebook

A Wy jak „śmiejecie się” na Facebooku? Czekamy na Wasze komentarze. Polecamy również materiał, w którym prezentowaliśmy najczęściej używane emotikony na Twitterze: Co czuje internet?

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: Facebook Research