Dziennikarstwo danychGospodarkaWykres

GPW a wydarzenia na Ukrainie, czyli jak data journalism poprawia jakość dziennikarstwa

Na blogu SmarterPoland.pl pojawił się materiał, będący idealnym przykładem tego, jak dziennikarstwo danych może weryfikować wiarygodność doniesień medialnych.

Materiał pochodzi z bloga SmarterPoland.pl. Publikujemy go na Datablog.pl za zgodą autora. Pisownia oryginalna.

„Panika pojawiła się na rynku w czwartek, kiedy na teren naszych wschodnich sąsiadów wtargnęły regularne wojska rosyjskie” – to cytat z portalu money.pl, z artykułu „Sytuacja na Ukrainie wystraszyła inwestorów z GPW, ale na krótko”. W artykule jest więcej o czwartkowej sesji na GPW z punktu widzenia indeksu WIG20, moją uwagę zwróciło między innymi zdanie ,,Była to najgorsza sesja w tym miesiącu. Powodem było wejście regularnych wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy”.

Oczywiście żółte światło ostrzegawcze zapaliło się gdy tylko zobaczyłem zwrot ,,powodem było”. Czy to skrót od ,,powodem były decyzje inwestorów, spowodowane decyzjami innych inwestorów, którzy uznali, że wydarzenia na Ukrainie spowodują spadki”?

Tylko jaka część z tego spadku to korekta wzrostów z początku tygodnia (pn +0.44, wt +0.77) a jaka część to ,,panika”? I koniec końców czy to -1.86 to rzeczywiście panika (zgodnie z SJP panika to ,,nagły, niepohamowany, często nieuzasadniony strach, ogarniający zwykle większą liczbę ludzi”)?

Całkiem niedawno, w eseju o percepcji danych, opisywałem przykłady nadinterpretacji różnych zdarzeń. Mając na świeżo opis doszukiwania się wpływu schwytania Hussajna na sytuacje na giełdzie, stwierdziłem, że warto przyjrzeć się bliżej temu co działo się ostatnio na WIG20.

Z serwisu www.gpwinfostrefa.pl pobieram dane za ostatnie 10 lat (od września 2004 do sierpnia 2014) i rysuję zmiany indeksu WIG20. Na czerwono próg -1.86.

Źródło: SmarterPoland.pl

Źródło: SmarterPoland.pl

No cóż, czasem jest gorzej, czasem jest lepiej. W okresie tych 10 lat dzienna zmiana WIG20 w 8% przypadków była niższa niż -1.86. Czyli nie jest to jakieś niezwykłe zjawisko na giełdzie.

Ktoś może powiedzieć, że horyzont 10 lat jest absurdalny, bo na rynku akcji liczy to co się dzieje w tej chwili. Odnoszenie się do poprzednich lat i jakichś kryzysów tylko umniejsza wagi silnej reakcji giełdy na obecną sytuację.

Zobaczmy więc co się działo od początku roku, czyli mniej więcej okresu różnych wydarzeń na Ukrainie.

Źródło: SmarterPoland.pl

Źródło: SmarterPoland.pl

Na niebiesko linia wygładzonego trendu. W ostatnim miesiącu raczej na plusie, choć na Ukrainie sytuacja przez cały sierpień nie była zbyt optymistyczna.

Materiał pochodzi z 2 września 2014 roku. Źródło: Fundacja Naukowa SmarterPoland.pl. Kopiowanie materiału dozwolone pod określonymi warunkami.