CiekawostkiGospodarka

35 lat światowej gospodarki w 20 sekund

Jak pod względem ekonomicznym zmienił się świat podczas ostatnich 35 lat? 

PAMIĘTAJ: Wszystkie materiały (artykuły, grafiki i wizualizacje), umieszczane na Datablog.pl i KtoRzadzi.pl, mogą być kopiowane i publikowane bez zgody autorów. Jedynym warunkiem jest podanie źródła materiału.

W 1980 r. nominalne PKB wszystkich krajów Europy stanowiło jedną trzecią globalnego Produktu Krajowego Brutto. Jak zmieniło się to na przestrzeni ostatnich 35 lat? Próby zwizualizowania tego procesu podjął się zespół howmuch.net. Wykorzystał w tym celu diagram Woronoja, który doskonale obrazuje ten proces. Obecnie gospodarka Europy nie ma już – procentowo – takiego udziału w globalnym PKB jak we wspomnianych latach 80. Na pierwsze miejsce – głównie dzięki Chinom i Indiom – wysunęła się Azja, spychając Amerykę Północną na drugie miejsce.

Największe gospodarki świata

W latach 80. i 90. na tle największych gospodarek świata Polska wypadała blado. Lata 2000. przyniosły jednak intensywny rozwój gospodarczy. Obecnie nominalne PKB naszego kraju (0,74 proc.) jest – procentowo – większe od belgijskiego (0,71 proc.) i tylko symbolicznie mniejsze od PKB Szwecji, stanowiącego 0,75 proc. światowego Produktu Krajowego Brutto (oficjalne dane Międzynarodowego Funduszu Walutowego). Nasza gospodarka jest dziś ósmą siłą w Europie i należy do – procentowo – najszybciej rozwijających się wśród wszystkich krajów UE.

Jak wygląda podział globalnego „tortu” PKB? I jak na tle najsilniejszych gospodarek świata wypada Polska? Na te pytania odpowiada poniższy diagram.

największe gospodarki świata

Jeśli szukasz najlepszych wizualizacji z całego świata, zajrzyj na nasz facebookowy profil. Polub nas, by nic Ci nie umknęło.

Źródło danych: MFW
Wizualizacja: Howmuch.net